V ČR začne denně kouřit nejméně sto dětí, nejčastěji ve věku kolem deseti let. Odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková již dříve uvedla, že se snižuje věk, kdy české děti začínají s cigaretami.

Cigaretu dětem nemůže legálně nikdo prodat, ale podat kdokoliv. Užívání tabákových výrobků dětmi je legální, zákonem neomezené, kdežto zabavení cigarety dítěti z hlediska dnešních zákonů je přečin, upozorňují aktivisté v čele Jiřím Votrubou, plicním specialistou pražské nemocnice Na Homolce.

Nikotin stále není veden jako návyková látka

Vadí jim také například, že nikotin obsažený v cigaretách není zařazen do seznamu návykových látek a tabákové firmy nemají povinnost uvádět na svých výrobcích složení drogy ani všechny známé dopady této závislosti na lidské zdraví.

Tabák otevírá cesty nejen k nelegálním, ale i k legálním drogám, například lékům, a to desítkami závažných onemocnění, které kouření působí.

Odborníci uvádějí, že v ČR denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí, celkem 18 000 ročně. Polovina kuřáků prožije v porovnání s nekuřáky život o 15 let kratší.