Rodiče by měli by na své děti při čištění zubů dohlížet, dočišťovat jim zuby a pravidelně 2x ročně s nimi navštěvovat zubního lékaře.

Tým odborníků ze Signal Dentibusu, jenž zjišťoval stav dětského chrupu, v letošním roce navštívil základní i mateřské školy ve 13 českých městech. Ze získaných materiálů vyplynulo, že na preventivní zubní prohlídky pravidelně 2x ročně dochází jen polovina dětí, přitom důvodem není ani tak strach z návštěvy u zubaře, ale nezájem rodičů.

"Rodiče pomáhají čistit zuby jen 14 % dětí v mladším školním věku. Dočišťovat dětské zuby se přitom doporučuje do 8 let věku dítěte. Navíc vyčištěné zuby dětem kontroluje necelá polovina rodičů. Přitom povědomí o nutnosti si zuby pravidelně čistit má většina dětí a dokonce znají i důvod. Vědí, že když se budou o své zoubky dobře starat, vyhnou se zubnímu kazu a bolestivému ošetření v ordinaci zubního lékaře," vysvětluje jeden z výzkumníků Prof. MUDr. Zdeněk Broukal.

V letošním roce bylo dále zjištěno, že na celkový počet 929 dětí připadá 1 654 zubních kazů, to je průměrně téměř 2 kazy na 1 dítě. Toto zjištění není příznivé ani vzhledem k faktu, že 1 552 kazů bylo zjištěno již na mléčných zubech.

„Výsledky opět ukázaly, že péče rodičů má na zdravé zuby dětí rozhodující vliv. Rodiče by také měli mít na paměti, že do zubní ordinace by jejich děti neměly přijít poprvé, až když je něco bolí. Rozhodně bych doporučoval i větší zapojení škol, např. formou spolupráce s dentálními hygienistkami, které by pomohly dětem zvládnout správnou techniku čištění,“ dodal Broukal.

Špatná technika čištění

Podle stomatologů stále velké procento dospělých nezvládá správnou techniku čištění chrupu. Bohužel tyto špatné návyky pak učí i své děti.

„Ke zvládnutí správné techniky dentální hygieny přitom stačí jednou ročně navštívit dentální hygienistku. Naučí vás správné technice čištění a riziko vzniku zubního kazu je tak minimální,“ vysvětluje stomatolog MUDr. David Urie z Akademie dentální estetiky a dodává: „Zvládnutí správné techniky je základ. Pokud naučíte vaše děti správně si čistit zuby, mají velkou šanci vyvarovat se v dospělosti nepříjemných problémů se zubním kazem, paradentózou, zubním kamenem a dalšími problémy.“