Hlavní obsah
Lidé prchají z oblasti, kde vypukly boje. Foto: Rodi Said, Reuters

Ze severu Sýrie utíká před tureckou ofenzivou na 70 tisíc lidí

Během 48 hodin turecké ofenzivy na severu Sýrie přišlo o své domovy na 70 tisíc lidí, uvádí humanitární organizace OSN. Valná většina jich je z oblasti Ras al-Aín a Tall Abjad, uvedla organizace Světový potravinový program (WFP) v Ženevě. Turecké letecké údery se zaměřily na přehrady, elektrárny, ropná pole. V oblasti Aluk se zcela zhroutilo zásobování vody, uvedla zpráva WFP.

Lidé prchají z oblasti, kde vypukly boje. Foto: Rodi Said, Reuters
Ze severu Sýrie utíká před tureckou ofenzivou na 70 tisíc lidí

V syrském pohraničním městě Tall Abjad byla uzavřena největší a nejdůležitější nemocnice v oblasti, uvedla organizace Lékaři bez hranic, která se podílí na její správě. Většina zaměstnanců s rodinami totiž z města uprchla před bombardováním. Tall Abjad na turecké hranici je hlavním cílem turecké ofenzivy.

Kurdové se snaží evakuovat tábor Mabrúka se 7000 běženci, který leží asi 12 kilometrů od turecké hranice. Lidé by měli být převezeni do tábora v jižněji položeném městě Aríša. Současně se jedná o evakuaci dalšího tábora, v němž je 13 tisíc lidí a mezi nimi na osm stovek rodinných příslušníků členů teroristické organizace Islámský stát.

Od porážky organizace Islámský stát střeží Kurdové kolem 11 tisíc zajatých radikálů a desítky tisíc jejich rodinných příslušníků. Kvůli útokům turecké armády ale mají problém ostrahu táborů a věznic zajistit.

„Vojenské operace v severovýchodní Sýrii pravděpodobně zhorší již tak napjatou humanitární situaci,“ varovala Najat Rochdiová, humanitární koordinátorka OSN v Sýrii.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Palba u syrských hranic si vyžádala šest obětí včetně devítiměsíčního nemluvněte

Video: Reuters

Turecko tvrdí, že útočí na kurdské oddíly YPG, které označuje za teroristy. Chce je vytlačit od hranice a zřídit podél ní zónu, do níž se budou moci bezpečně vrátit syrští uprchlíci z Turecka. Boje už mají ale i civilní oběti, podle agentury AP sedm na syrské a šest na turecké straně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků