Hlavní obsah
Turečtí vojáci u syrského města Manbidž Foto: Ugur Can, ČTK/AP

Poslanci odsoudili tureckou invazi i brutální vraždu kurdské političky

Poslanecká sněmovna odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. V úterý večer přijala usnesení, podle něhož má premiér Andrej Babiš prosazovat v Evropské unii ekonomicko-politická opatření proti Turecku. Pro hlasovalo všech 147 přítomných zákonodárců.

Turečtí vojáci u syrského města Manbidž Foto: Ugur Can, ČTK/AP
Poslanci odsoudili tureckou invazi i brutální vraždu kurdské političky

„Poslanecká sněmovna odsuzuje invazi Turecka na území Sýrie jako porušení mezinárodního práva," uvádí se v usnesení.

Součástí usnesení je i odsouzení brutální vraždy kurdské političky Hevrin Chalafové. V usnesení publikovaném na webu Sněmovny je ovšem uvedeno, že vraždu údajně spáchali „protiturečtí ozbrojenci”. Z vraždy je přitom podezřelá islamistická skupina Ahrár aš-Šarkíja, která podporuje právě Turky. Později Sněmovna informaci opravila.

Ve Sněmovně zazněl i návrh na to, že by se za Chalafovou držela minuta ticha, na tom se ovšem zákonodárci neshodli, možná se k tomu vrátí ještě ve středu.

„Je třeba dát jasně najevo, že se nebojíme vydírání prezidenta Erdogana vůči evropským zemím,” prohlásil předseda SPD Tomio Okamura, jehož strana s návrhem přišla, ovšem podpořili ho zákonodárci napříč politickým spektrem.

Poslankyně ODS Jana Černochová pokládá za velkou chybu, že Američané oblast vyklidili. Vyzvala kabinet, aby byl aktivní také v Severoatlantické alianci, do níž patří i Turecko. „Pokud NATO rezignuje na dodržování vlastních principů, oslabí se jeho vliv,” uvedla.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa není pochyb o tom, že turecká akce je porušení mezinárodního válečného i humanitárního práva. „Jde o totální selhání NATO,” míní. Česko se musí podle něho zasazovat o diplomatická jednání k řešení situace.

„Co se teď odehrává, je obzvláště ohavné,” řekl bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Poukázal na to, že v oblastech, kam míří turecká operace, žijí většinou Kurdové, kteří bojovali proti takzvanému Islámskému státu, byli označováni jako spojenci a najednou byli Američany opuštěni.

Stanovisko Poslanecké sněmovny k situaci na turecko-syrské hranici
Poslanecká sněmovna:
1. vyjadřuje solidaritu se syrským obyvatelstvem, jehož velká část žije ve velmi obtížných podmínkách, miliony lidí byly interně vysídleny či byly nuceny uprchnout do zahraničí, turecká invaze tuto humanitární krizi pouze dále prohloubí a zvýší utrpení civilního obyvatelstva včetně žen a dětí;
2. odsuzuje invazi Turecka na území Sýrie jako porušení mezinárodního práva;
3. vítá rozhodnutí vlády České republiky o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál do Turecka v rámci koordinovaného postupu členských států Evropské unie;
4. vyzývá předsedu vlády Andreje Babiše, aby na nadcházejícím zasedání Evropské rady požadoval, aby Evropská rada uložila Evropské komisi vypracovat návrh ekonomicko-politických opatření, jejichž cílem by bylo donutit Turecko k zastavení vojenských operací;
5. odsuzuje brutální vraždu Hevrin Chalafové, generální tajemnice strany Budoucnost Sýrie, údajně spáchanou protureckými ozbrojenci, tento zločin stejně jako mnoho dalších musí být vyšetřen a pachatelé potrestáni.
6. kategoricky odmítá výhrůžky Turecka vůči státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy.

Poslanci také podpořili rozhodnutí vlády o pozastavení vývozních licencí na vojenský materiál. Odmítli také výhrůžky Turecka státům Evropské unie, že uvolní cestu migrantům do Evropy.

Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem potom, co americký prezident Donald Trump nařídil z oblasti stáhnout americké vojáky. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Spojené státy zavedly kvůli invazi proti Turecku sankce. Státy EU se domluvily na koordinaci zákazu vývozu zbraní.

Česko už export do Turecka zakázalo. Z Česka šel do Turecka za první pololetí vojenský materiál za 208 milionů korun, loni to za celý rok bylo 139 milionů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků