Hlavní obsah
Plačící kurdská dívka, která musela uprchnout před tureckou armádou v severovýchodní Sýrii do tábora Bardaraš severně od iráckého Mosulu. Foto: Hussein Malla, ČTK/AP

Klid zbraní dohodnutý Američany nefunguje, stěžují si Kurdové i Turci

Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno ve čtvrtek a má platit 120 hodin. Kurdové v té době mají stáhnout své oddíly z území u turecké hranice. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek pohrozil, že turecká armáda ofenzívu v úterý večer obnoví, jestliže Kurdové zónu nevyklidí.

Plačící kurdská dívka, která musela uprchnout před tureckou armádou v severovýchodní Sýrii do tábora Bardaraš severně od iráckého Mosulu. Foto: Hussein Malla, ČTK/AP
Klid zbraní dohodnutý Američany nefunguje, stěžují si Kurdové i Turci

Turecké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že turecká armáda dohodu vyjednanou ve čtvrtek v celém rozsahu plní. „Teroristé přesto v minulých 36 hodinách zaútočili čtrnáctkrát,” uvádí se v prohlášení úřadu, který slovem teroristé označuje syrské kurdské oddíly YPG.

Arabsko-syrská koalice SDF, k níž YPG patří, ale tvrdí, že Turecko podmínky dohody o příměří neplní.

SOHR: Turci brání zdravotníkům v práci

V pátek byla na hranici u Rás al-Ajnu slyšet střelba a exilová Syrská organizace lidských práv (SOHR) ohlásila dalších 14 mrtvých. Podle sobotní zprávy SOHR oddíly syrských spojenců Turecka, které se ofenzívy účastnily na straně turecké armády, brání od pátku konvoji zdravotníků vjet do města Rás al-Ajn.

Trump se chlubí, jaké příměří vyjednaly USA mezi Tureckem a Kurdy. Podle něj si kluci jen tak trochu pohráli na vojáky....

Posted by Marketa Kutilova on Friday, October 18, 2019

Dohodu o příměří v Ankaře s Erdoganem vyjednal americký viceprezident Mike Pence, s nímž byl v Turecku také ministr zahraničí Mike Pompeo. Nyní je v Bruselu a tam novinářům řekl, že není nepřetržitě o dění v severní Sýrii informován.

Připustil určité problémy v „koordinaci” stahování jednotek YPG ze zóny, která je v dohodě o příměří stanovena. Turecko nechce, aby do vzdálenosti zhruba 30 kilometrů od hranice působily YPG. Má tam vzniknou „bezpečné území” pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Ankara počítá s přesunem až dvou milionů lidí, většinou arabských uprchlíků ze Sýrie, na území, které nyní obývá množství Kurdů. Ti se po stažení milicí YPG ocitnou bez ochrany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků