Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se vyjádřil k situaci v Sýrii Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Erdogan: V Sýrii zůstaneme, dokud z ní neodejdou ostatní státy

Ze Sýrie neodejdeme, dokud se z ní nestáhnou ostatní státy, řekl v pátek po návratu z Maďarska novinářům turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše agentura Reuters. Ankara na syrském území pokračuje v boji proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se vyjádřil k situaci v Sýrii Foto: Bernadett Szabo, Reuters
Erdogan: V Sýrii zůstaneme, dokud z ní neodejdou ostatní státy

„Se Sýrií nás pojí 911kilometrová hranice. To nemohou tvrdit Rusko, USA ani Írán (kteří jsou v zemi vojensky aktivní). Neodejdeme odsud, dokud tak neučiní ostatní státy,“ řekl Erdogan novinářům podle tureckého listu Daily Sabah. Odkázal se na tzv. Adanskou dohodu, kterou uzavřelo Turecko se Sýrií v roce 1998.

Syřané se v ní zavazují, že na hranicích nepovolí žádné aktivity Straně kurdských pracujících (PKK) a zablokují jakoukoli teroristickou činnost, která by ohrozila suverenitu Turecka.

Erdogan: USA a Rusko nedodržují sliby

Ankara na syrsko-tureckých hranicích získala 120kilometrový pás území a uzavřela dohodu s USA a Ruskem, na jejímž základě mají kurdské milice zůstat mimo tuto oblast.

Zatímco YPG tak podle Moskvy a Washingtonu činí, Turecko si to nemyslí a obě mocnosti nařklo z nedodržování slibů. „Neskončíme, dokud oblast neopustí poslední terorista,“ prohlásil Erdogan.

Jednání s Trumpem

Erdogan se telefonicky domluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na tom, že situaci v Sýrii společně proberou při setkání ve Washingtonu. Turecký prezident zamíří do Bílého domu 13. listopadu. Telefonicky bude hovořit také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Turecká invaze do Sýrie začala 9. října. Ankara považuje YPG, která stála po boku USA proti Islámskému státu, na jehož porážce se významně podílela, za teroristickou organizaci. Tvrdí, že je provázána s PKK, kterou za teroristy považují Spojené státy.

Mapa ruského ministerstva obrany ukazuje oblast operace ruských hlídek

Foto: Martin Havelka, Novinky

Turecko na severovýchodě Sýrie plánuje zřídit bezpečnostní zónu, do které hodlá přemístit až dva miliony syrských uprchlíků, kteří jsou momentálně v Turecku.

V pátek turecký ministr vnitra Süleyman Soylu oznámil, že země začne v pondělí vracet do zemí původu zahraniční bojovníky a členy Islámského státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků