Hlavní obsah
Generální tajemník LAS Ahmed Aboul Gheit při mimořádné schůzce Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Arabské státy odsoudily tureckou invazi v Sýrii

Ministři zahraničí Ligy arabských států (LAS) na sobotním mimořádném setkání v Káhiře odsoudili tureckou vojenskou ofenzivu na severovýchodě Sýrie. Generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt ji označil za invazi na území arabského státu a agresi vůči jeho svrchovanosti. Tureckou operaci v Sýrii odsoudil i irácký ministr zahraničí Muhammad Alí Hakím, který zasedání LAS v současnosti předsedá.

Generální tajemník LAS Ahmed Aboul Gheit při mimořádné schůzce Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters
Arabské státy odsoudily tureckou invazi v Sýrii

Turecká ofenziva „zhorší humanitární krizi, zvýší utrpení syrského lidu a posílí schopnost teroristů k reorganizaci (zbylých bojovníků),” řekl Hakím podle agentury Reuters.

Hakím a jeho libanonský protějšek Džibrán Básil vyzvali LAS k obnovení členství Sýrie v této organizaci.

Tureckou ofenzivu na severu Sýrie odsoudil také ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Gargáš. „Žádáme odchod Turecka a jeho sil, stejně jako všech zahraničních sil, které násilně narušily tuto arabskou zemi - a prosazujeme úspěšné politické řešení,” řekl Gargáš.

Invazi do severovýchodní Sýrie zahájilo Turecko ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků