Hlavní obsah
 

Zemětřesení v Nepálu si vyžádalo přes 6200 obětí, nezvěstných jsou tisíce

Počet potvrzených obětí zemětřesení v Nepálu, které zemi zasáhlo minulý týden v sobotu, už dosáhl nejméně 6204. Zraněno bylo dalších přinejmenším 13 932 lidí, informovaly v pátek podle agentury AFP úřady himálajské země. Počet obětí může překročit deset tisíc, protože osud tisíců lidí z odlehlých oblastí není známý.

 
Zemětřesení v Nepálu si vyžádalo přes 6200 obětí, nezvěstných jsou tisíce

Podle sobotního vyjádření Červeného kříže byly vesnice a města u epicentra „zcela zdevastovaná” a přeživší jsou v zoufalé situaci.

Předchozí údaje, které úřady zveřejnily ve čtvrtek, hovořily o 5844 mrtvých. Zničeno nebo poškozeno bylo podle aktualizovaných údajů OSN více než 600 000 domů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V oblastech zasažených zemětřesením je podle agentury Reuters všudypřítomný pach rozkládajících se těl. Nepálské úřady nařídily zahájit okamžité kremace mrtvých. "Márnice jsou přeplněné a my jsme dostali instrukce okamžitě pálit těla poté, co budou vyproštěna z trosek," řekl Reuters Ráman Lál, důstojník indických polovojenských sil, které se na záchranných pracích podílejí se svými nepálskými kolegy.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Katastrofa podle OSN zasáhla osm miliónů z celkových 28 miliónů obyvatel země, z toho 1,7 miliónu dětí. Naděje, že se pod sutinami najde ještě někdo živý, slábnou. Pátrací a záchranné akce se pomalu chýlí ke konci, uvedl v noci na dnešek Úřad OSN pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA). Ještě ve čtvrtek přitom byli z trosek vyproštěni dva přeživší.

Záchranáři v Nepálu vytáhli po pěti dnech z trosek v Káthmándú patnáctiletého chlapce.

Foto: Niranjan Shrestha, ČTK/AP

Podle prvních odhadů nepálské vlády bude na obnovu domů, nemocnic, vládních úřadů či historických budov zapotřebí nejméně dvě miliardy dolarů.

Mnoho lidí spí od katastrofy pod širým nebem ze strachu před následnými otřesy, které zatím neustávají. Nejméně dva milióny osob budou v příštích třech měsících potřebovat pomoc ve formě stanů, vody, potravin a léků.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři vyprostili po pěti dnech z trosek živého patnáctiletého chlapce

Video: Reuters

Nyní je podle OSN hlavním úkolem pohřbít mrtvé, identifikovat nezvěstné a spojit postižené rodiny.

Do Káthmándú odletělo v noci na středu také letadlo vypravené českou vládou. Na jeho palubě byl tým lékařů, sester a hasičů. Do Nepálu dorazili po dlouhém mezipřistání v indickém Dillí v noci na čtvrtek. Jak dnes na svých internetových stránkách informoval Hasičský záchranný sbor ČR, cílem záchranářů je město Melamči, které leží asi 40 kilometrů od Káthmándú ve výšce 1500 metrů nad mořem.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranné práce v Nepálu komplikuje déšť

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků