Hlavní obsah
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku

Zaútočili jsme na brloh neřesti. K útokům v Tunisu se přihlásil Islámský stát

Radikální hnutí Islámský stát (IS) se přihlásilo ke středečnímu útoku v Tunisu, při němž zemřelo 23 lidí, převážně zahraničních turistů. IS útok označil za požehnaný, uvedla ve čtvrtek americká organizace SITE, která islámské extremisty monitoruje.

Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku
Zaútočili jsme na brloh neřesti. K útokům v Tunisu se přihlásil Islámský stát

Útok v tuniském národním muzeu byl „požehnanou invazí do jednoho z brlohů bezvěrců a neřesti v muslimském Tunisku“, uvádí podle agentury AP prohlášení na jednom z webových fór džihádistů.

Americká vláda však uvedla, že zatím nemůže potvrdit, že za útokem stál Islámský stát.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Tunisko zápolí s rozmachem radikálních islamistů od pádu režimu prezidenta Zína Bin Alího v roce 2011.

Úřady odhadují, že zhruba 3000 Tunisanů se připojilo k radikálním skupinám válčícím v Iráku a Sýrii. Bojují však i v sousední Libyi, kde se část místních milicí nedávno přihlásila k Islámskému státu.

V libyjském městě Syrta byl také v minulých dnech zabit jeden z čelných velitelů této odnože, tuniský občan Ahmad al-Rújsí.

Odnož Islámského státu v Libyi má také stát za únosem Čecha, který tam na ropném poli Ghaní pracoval jako kuchař pro rakouskou společnost VAOS. [celá zpráva]

Související téma

Bojovníci Islámského státu

Foto: Reuters

 

Středeční útok na jedno z nejvýznamnějších muzeí v oblasti Středomoří, které se navíc nachází v sousedství tuniského parlamentu, bude mít politické i ekonomické důsledky. Do Tuniska se v loňském roce vydalo více než šest miliónů lidí. Turistický ruch dává práci 473 tisícům Tunisanů a výnos z něj se na HDP země podílí z více než 15 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků