Hlavní obsah
 

Z havarované lodi u Nového Zélandu se sype náklad

V neděli se rozlomila nákladní loď Rena, jež uvízla v říjnu loňského roku na útesu u pobřeží Nového Zélandu. Z lodi vypadlo asi 300 kontejnerů s nákladem a hrozí, že se do moře dostane zbylé palivo, které se dosud záchranářům nepodařilo odčerpat.

 
Z havarované lodi u Nového Zélandu se sype náklad

Řecká nákladní loď plující pod liberijskou vlajkou najela na útes u zátoky Tauranga u novozélandského Severního ostrova loni 5. října. Z poškozeného plavidla, které vezlo 1700 tun oleje, 200 tun vlastního paliva a přes 1300 kontejnerů, uniklo do moře nejméně 360 tun topného oleje. Ten zamořil okolní pláže a zabil tisíce ptáků.

Záchranáři se dlouhé měsíce snažili zbylé palivo z lodi odčerpat a zajistit kontejnery, kvůli špatnému počasí ale uspěli jen zčásti.

V noci na neděli na místě zuřila bouře a lodí kymácely silné proudy, které nakonec trup rozlomily na dvě části. Příď zůstala pevně zaklíněná na útesu, záď se ale od ní vzdaluje a naklání, takže se v blízké budoucnosti pravděpodobně potopí. Při rozlomení plavidla spadly do vody asi tři stovky z dosud zbývajících 830 kontejnerů. Navíc hrozí, že z lodi unikne zbylé palivo.

Další ekologická katastrofa nehrozí

Záchranáři tvrdí, že další ekologická katastrofa už na místě nehrozí. "Pokud se v následujících dnech dostane ke břehu nějaký olej, bude ho mnohem míň, než když Rena ztroskotala," ujistil velitel záchranářů Alex van Wijngaarden. Potvrdil to i ministr životního prostředí Nick Smith. "Riziko pro životní prostředí je oproti dřívějšku jen minimální, vytéci mohou nanejvýš desítky tun oleje, ne stovky."

Nejvíce tak záchranáře na místě znepokojují vysypané kontejnery. Na třiceti z nich byly umístěné čipy, takže je bude možné snadno dohledat - u těch zbylých to bude těžší. Asi tři čtvrtiny z nich se kvůli váze potopí ke dnu, zbytek bude plavat na hladině a může se v silném proudění dostat desítky kilometrů od místa havárie. Už teď je ve videozáběrech rozlomené lodi vidět šířící se bílou skvrnu kolem trupu, která vznikla tak, že se do vody dostalo z několika kontejnerů sušené mléko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků