Hlavní obsah
 

Vedro a vítr rozdmychávají australské požáry

Asi sto lesních požárů dál v úterý hořelo v nejlidnatějším australském státu Nový Jižní Wales, přičemž asi dvacet z nich se podle agentury AFP nadále vymyká kontrole. Austrálii sužuje vlna veder, k nimž se někde přidává silný vítr. Místy se očekávají teploty až kolem 45 stupňů Celsia a úřady varovaly, že pokud jde o riziko požárů, panují zde nejhorší možné podmínky.

 
Vedro a vítr rozdmychávají australské požáry

Nejvyšší možné riziko požárů, označované za "katastrofální", platí v pěti oblastech na jihu tohoto spolkového státu. Úřady tak nazývají stav, kdy se požár po vzplanutí vymkne kontrole a rychle se šíří. Doporučily lidem, aby v těchto zónách opustili své domovy. Oheň se nesmí rozdělávat v Novém Jižním Walesu, u Canberry, v Tasmánii a ve Viktorii. Uzavřeny byly všechny národní parky.

Dým stoupá z požáru Yarrabin u Coomy asi 100 km jižně od Caberry, který se nepodařilo dostat pod kontrolu

Foto: Tim Wimborne, Reuters

Požáry zuří podél pobřeží Nového Jižního Walesu i na severozápadě státu, ale nejvíce na jihozápadě u Canberry.

"Je to velmi nebezpečný den," varovala podle BBC premiérka Julia Gillardová.

Domy zničené požárem v tasmánském Dunalley

Foto: Pool, Reuters

Podle meteorologů poprvé v historii po pět dnů za sebou překročil celonárodní průměr nejvyšších teplot 39 stupňů Celsia.

Zničené domy v Tasmánii si nevyžádaly oběti

Oběti na životech zatím nejsou hlášeny, dál ale pokračuje pátrání po asi stovce pohřešovaných z malé obce Dunalley východně o tasmánské metropole Hobartu. Oheň tam minulý týden podle agentury AP zničil asi 90 domů. Policie při dnešní předběžné prohlídce zničených obydlí nenašla žádná těla. Lidé se evakuovali po moři.

Letecký záběr na spálené město Dunalley

Foto: Reuters

Austrálie je podle agentury Reuters nejsušší obývaný kontinent a lesní požáry tam jsou během léta běžným jevem. V únoru 2009 při nich ve státě Viktorie zahynulo 173 lidí, zničeno bylo 2000 domů. [celá zpráva]

Tasmánské Dunalley, kterým se 5. ledna přehnal požár.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků