Hlavní obsah
Satelitní záběr zařízení pro těžbu plynu na poli Tiganturin, které napadli teroristé Foto: Digitalglobe, Reuters

Válka s Al-Káidou v Sahelu potrvá desetiletí

Po útoku teroristů Al-Káidy na zařízení pro těžbu plynu v Alžírsku a těžkých bojích v Mali uvedl britský premiér David Cameron, že potrvá léta, ne-li celá desetiletí, než se extremisty z pouštní oblasti Sahelu podaří vytlačit. Tvrdá odpověď je však podle něj nezbytná, uvedl list Daily Telegraph.

Satelitní záběr zařízení pro těžbu plynu na poli Tiganturin, které napadli teroristé Foto: Digitalglobe, Reuters
Válka s Al-Káidou v Sahelu potrvá desetiletí

„Bude to vyžadovat odpověď, která potrvá roky, ne-li desetiletí spíš než měsíce, a bude to vyžadovat odpověď trpělivou, důkladnou a tvrdou, ale též inteligentní. Nad tím vším je ale železné rozhodnutí plnit v následujících letech toto předsevzetí,“ řekl Cameron.

Britský premiér David Cameron na summitu G20

Foto: Henry Romero, Reuters

Ministr zahraničí William Hague dodal, že to bude vyžadovat i uvolnění prostředků na rozvojovou pomoc v oblasti.

„Není to všechno jen ve vojenském řešení, a to je důvod, proč musíme teď spolupracovat se všemi zeměmi v oblasti, aby se zlepšila jejich politická stabilita a jejich ekonomika,“ řekl Hague televizi SkyNews a dodal, že je též nutné spolupracovat s tajnými službami těchto zemí, aby se ukázalo, jací lidé stojí za útoky.

Mali

Foto: Yahoo Maps, Novinky

Podle Británie je jedním z důvodů problému nestabilita Mali. Postup islámských radikálů v Mali a hlavně brutální útok teroristického komanda na komplex pro těžbu plynu v Tiganturinu vyvolal šok. Útočníkům se podařilo zajmout několik set rukojmí a nejméně 48 rukojmí zahynulo při zásahu alžírských sil.

Opožděný zásah v oblasti

Západní rozvědky však už dlouhou dobu varovaly, že v pouštní oblasti Sahelu sílí teroristické skupiny spojené s Al-Káidou. Kvůli jejich činnosti byla nakonec přesunuta v roce 2009 na jihoamerický kontinent i Rallye Dakar.

Po pádu Kaddáfího Libye upadla oblast do chaosu, který nejprve využili Tuarégové. Ovládli sever Mali a vyhlásili tam svůj vlastní stát Azavad, jenž se však nedočkal mezinárodního uznání. Oblast pak ovládli islámští radikálové ze skupiny Ansar Dine a z Hnutí pro jednotu a džihád v Západní Africe (Mujao). Až minulý týden proti postupujícím radikálům zasáhla Francie.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zbraně teroristů nalezené v plynárenském zařízení v Alžírsku

Video: Reuters

Hague přiznal, že obrat k horšímu nastal po intervenci do Libye, které se účastnila i Británie, současně ale uvedl: „Bylo by to asi mnohem horší, kdybychom nezasáhli.“ Britové vidí hlavní problém v nestabilitě roztříštěného Mali, kdy Bamako nikdy národy Tuaregů na autonomii neuznalo.

Ministerstvo zahraničí také odmítlo kritiku alžírského zásahu. Jeho zpochybňování odmítl i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius: „Každý by chtěl dopadnout teroristy beze ztrát a zachránit všechna rukojmí. My ale chápeme dobře, jaké jsou potíže, když se potýkáte s desítkami plně vyzbrojených teroristů.“

Britské diplomatické a tajné služby se však na tuto oblast světa přednostně nezaměřují a mají tam omezené možnosti, protože v tomto regionu měla své kolonie Francie, doplnil list.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků