Hlavní obsah
Na ulici v Brisbane táhnou loď Foto: Tim Wimbone, Reuters

V zaplaveném Brisbane se objevil žralok a začalo rabování

Povodně změnily centrum australského Brisbane v město duchů. Místo běžného ruchu byl ve středu slyšet jen řev valící se řeky. Nejde elektřina, nejezdí doprava a tisíce lidí utekly. V jedné z ulic byl dokonce spatřen žralok, zmiňuje BBC. Nespí ale zločinci rabující domy, uvádí deník Australian.

Na ulici v Brisbane táhnou loď Foto: Tim Wimbone, Reuters
V zaplaveném Brisbane se objevil žralok a začalo rabování

Rob Minshull, který žije v Brisbane, k objevení žraloka uvedl: „Byl to žralok bělavý zvaný též býčí (Carcharhinus leucas). Plaval na ulici Goodna."

Zaplavený dům v australském Lawrence

Foto: Wolter Peters, Reuters

Jeho výskytem nebyl překvapen: „V řece Brisbane máme žraloky, obvykle se tam dostanou přes bariéry proti přílivu, když pátrají po potravě.“

Žralok bělavý čili býčí (Carcharhinus leucas)
Žralok bělavý, někdy přezdívaný zambezský, jehož samice dorůstají délky přes tři metry, žije v mělkých pobřežních vodách a běžně proniká i do řek. U Brisbane jich žije asi 500.

 V Ipswichi rabují

Největším probléme je kromě živlu rabování. Objevily se už první zprávy, že opuštěné domy v Ipswichi (součást městské oblasti Brisbane) vyrabovali lidé na gumových člunech. V oblasti bylo zaplaveno na 3000 budov. Evakuováno bylo 3585 lidí.

Obyvatel Brisbane se surfem na zaplavené ulici

Foto: Tim Wimbone, Reuters

Rabování se shodou okolností objevilo právě v místě, kde se objevil i žralok. Ipswichský radní Paul Tully k tomu uvedl: „Máme o tom informace. Je to přesně totéž, co se dělo při povodních v roce 1974. Lidé přemístili své hodnoty do nejvyššího patra. Pak přišli zloději, dostali se tam přes střechu.“

V Brisbane je celkově podle odhadů zaplaveno 19700 obytných domů a 3500 dalších staveb. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Masivní povodňová vlna se přihnala na Brisbane

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků