Hlavní obsah
Brána na pákistánské straně kontrolního pásma Foto: Amit Gupta, Reuters

V Kašmíru po šedesáti letech znovu otevřeli obchodní stezku

Indie a Pákistán v úterý po šesti dekádách znovu otevřely obchodní stezku přes rozdělené území Kašmíru. Pozorovatelé to vítají jako další krok k obnovení sousedské důvěry mezi oběma jadernými mocnostmi.

Brána na pákistánské straně kontrolního pásma Foto: Amit Gupta, Reuters
V Kašmíru po šedesáti letech znovu otevřeli obchodní stezku

Obchod bude omezen na jeden den v týdnu. De facto otevření hranice provázela přísná bezpečnostní opatření. Nákladní auta pendlují mezi indickým správním střediskem oblasti Šrinagarem a pákistánským Muzaffarábádem.

Jezdí po stejné trase jako autobusy, jejichž uvedení do provozu v roce 2005 mnoho úspěchů nepřineslo. Zejména kvůli nadměrné byrokracii ho použilo asi jen devět tisíc lidí.

Indie s otevřením kašmírské hranice v nedávných letech váhala. Tvrdila, že to usnadní pohyb islámských militantům z Pákistánu. Násilné akce povstalců trvají v indickém Kašmíru od roku 1989, klid se snaží udržet stovky tisíc vojáků. Situace se částečně zklidnila poté, co Indie s Pákistánem před pěti lety obnovily mírový proces.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků