Hlavní obsah
Bratr popraveného Šafkata Husaina Abdul Madžíd v sanitce s tělem popraveného Foto: Akhtar Soomro, Reuters

V Karáčí pověsili muže, který vraždil ve čtrnácti letech

V Pákistánu byl v úterý za vraždu popraven muž, kterému bylo podle jeho právníků a rodiny v době činu teprve 14 let. Proti popravě Šafkata Husaina, odsouzeného za únos a zabití sedmiletého chlapce v roce 2004, protestovala řada organizací na ochranu lidských práv i OSN.

Bratr popraveného Šafkata Husaina Abdul Madžíd v sanitce s tělem popraveného Foto: Akhtar Soomro, Reuters
V Karáčí pověsili muže, který vraždil ve čtrnácti letech

Husain byl pověšen před úsvitem ve věznici ve městě Karáčí, sdělil agentuře AFP jeho bratr. Popravu podle AFP potvrdil i nejmenovaný vězeňský představitel. Před popravou se s ním mohla krátce sejít rodina, uvedla BBC.

Husainovi obhájci a rodina uváděli, že byl v roce 2004 odsouzen za vraždu dítěte na základě přiznání vynuceného mučením. Mladíka údajně policisté pálili cigaretami a strhávali mu nehty.

Jeho poprava byla čtyřikrát odložena, ale nakonec se uskutečnila navzdory tomu, že vláda Kašmíru, odkud muž pocházel, se ještě v pondělí pokoušela dosáhnout odložení popravy a zahájení dalšího vyšetřování.

Podle práva šaría

Pákistánský premiér Naváz Šaríf zrušil moratorium na vykonávání trestu smrti loni v prosinci den poté, co pákistánská odnož hnutí Tálibán zaútočila na školu v Péšávaru a zabila 134 žáků a 19 dospělých. Od té doby v Pákistánu bylo podle organizací pro lidská práva popraveno asi 180 lidí.

Většina popravených nejsou teroristé. Byl mezi nimi i Aftab Bahadur, který byl odsouzen v patnácti letech za vraždu, kterou měl spáchat jako desetiletý. [celá zpráva]

V Pákistánu má trest smrti podporu naprosté většiny obyvatel, protože odpovídá ideji zákona šaría oko za oko, zub za zub.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků