Hlavní obsah
 

V Japonsku se zřítila pokročilá stíhačka F-35

Japonské letectvo přišlo o jeden ze svých pokročilých amerických letounů F-35 Lightning II. Při cvičné misi se v úterý zřítil do Tichého oceánu. Osud pilota není znám, napsala agentura Reuters.

 
V Japonsku se zřítila pokročilá stíhačka F-35

„Nalezli jsme trosky a zjistili jsme, že jsou z F-35,“ oznámil mluvčí japonských leteckých obranných sil. Dodal, že záchranáři po pilotovi, který krátce před nehodou signalizoval mimořádný stav, stále pátrají.

Zřícený stroj zmizel z radarů v úterý večer místního času ve vzdálenosti 135 kilometrů od letecké základny v Misawě. Letoun byl starý méně než rok, japonské vzdušné síly ho převzaly loni v květnu.

Loď japonské pobřežní stráže a americký vojenský letoun pátrají po zřícené stíhačce F-35.

Foto: Kyodo News via AP, ČTK/AP

Japonsko, které postupně plánuje nakoupit 87 kusů F-35, teprve před jedenácti dny uvedlo první letku těchto stíhaček do operačního stavu, uvedla televize CNN. Lety všech zbývajících strojů budou v Japonsku pozastaveny až do vyšetření nehody.

Japonská stíhačka F-35 na snímku z roku 2018.

Foto: Kyodo News via AP, ČTK/AP

Stíhací letoun páté generace F-35 absolvoval první let v prosinci 2006, do výzbroje ho USA zařadily o devět let později. Poprvé se tento stroj zřítil loni v září v USA, pilot se katapultoval. Pád stíhačky v Japonsku byl u tohoto typu v pořadí druhý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků