Hlavní obsah
Čínští zaměstnanci si často stěžují na špatné pracovní podmínky, stále více jsou si vědomi svých práv. Foto: Reuters

V Číně se vzbouřili dělníci kvůli příliš krátké pauze na záchod

Stovky čínských továrních dělníků držely minulý týden v Šanghaji půldruhého dne jako rukojmí čínské a japonské manažery podniku kvůli zpřísněným pravidlům, podle nichž mají zaměstnanci nově nárok jen na dvouminutovou přestávku na toaletu a za dva pozdní příchody jsou propuštěni. Informovala o tom v úterý agentura AP, podle níž protest ukončila v sobotu policie.

Čínští zaměstnanci si často stěžují na špatné pracovní podmínky, stále více jsou si vědomi svých práv. Foto: Reuters
V Číně se vzbouřili dělníci kvůli příliš krátké pauze na záchod

Asi tisícovka dělníků firmy Shanghai Shinmei Electric Company zajalo deset japonských a osm čínských manažerů a věznilo je v tovární budově v Šanghaji od pátečního dopoledne až do sobotních 23:50 místního času.

Vedení továrny bylo propuštěno bez újmy poté, co bylo do podniku přivoláno 300 policistů, aby situaci vyřešili.

Členové ochranky zmíněné šanghajské továrny v úterý vypověděli, že dělníci se vzbouřili proti novým pravidlům firmy, mezi nimiž je i omezený čas na návštěvu toalety a extrémně přísné postihy za pozdní příchody.

Pokuta a vyhazov

"Dělníci žádali zrušení směšně přísných požadavků, jež nařizovaly dělníkům, aby setrvali pouze dvě minuty na toaletách, a stanovovaly pokutu 50 jüanů (asi 150 korun) za jeden pozdní příchod a propuštění z práce v případě druhého pozdního příchodu," uvedl příslušník ochranky Feng.

Továrna, kde se vyrábí elektronika, zůstala dnes zavřená. Ve středu už ale bude v provozu.

Stávky jsou stále častější na pracovištích v Číně, kde kvůli konkurenčnímu prostředí vedení podniků vyžaduje od dělníků maximální produktivitu, zatímco zaměstnanci jsou si díky internetu stále více vědomi svých práv, píše agentura AP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků