Hlavní obsah
Požárem poničená budova konzulátu Foto: Esam Al-Fetori , Reuters

USA vyslaly k Libyi lodě a chtějí vyšetřit atentát na velvyslance

Americké námořnictvo vyslalo k libyjským břehům dva raketové torpédoborce kvůli úternímu útoku na konzulát v Benghází, při němž zahynuli čtyři Američané včetně velvyslance. Současně Spojené státy útok začaly vyšetřovat. Hodlají zjistit, nakolik byl dopředu připravován a kdo za ním stojí. Spáchán byl v den 11. výročí atentátů na New York a Washington.

Požárem poničená budova konzulátu Foto: Esam Al-Fetori , Reuters
USA vyslaly k Libyi lodě a chtějí vyšetřit atentát na velvyslance

"Blízko libyjských břehů budou dvě plavidla, ale jen z preventivních důvodů," řekl mluvčí Pentagonu s tím, že to neznamená bezprostřední vojenskou operaci: „Americká armáda pravidelně přijímá v určitých situacích bez komentářů předběžná opatření. Za určitých okolností to není opatření vedené jen logikou, ale také opatrností."

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Útok na americkou ambasádu v Benghází

Video: Reuters

Spojené státy už předtím oznámily, že do Libye vysílají tým padesáti vojáků námořní pěchoty specializovaných na boj proti terorismu. Americký prezident Barack Obama nařídil také posílit bezpečnostní opatření u amerických diplomatických misí ve světě. Personál amerického konzulátu v Benghází byl evakuován do Německa a americká diplomatická přítomnost v Tripolisu byla omezena.

Zabitý velvyslanec Christopher Stevens

Foto: Esam Al-Fetori, Reuters

Spojené státy začaly útok vyšetřovat

Vysoký americký představitel řekl agentuře AFP: „Byl to komplexní útok. Vypadá to, že využili tuto příležitost.“ Má na mysli demonstraci proti americkému filmu popisujícímu proroka Mohameda jako nezodpovědného děvkaře.

Interier amerického konzulátu v Benghází po útoku

Foto: Esam Al-Fetori, Reuters

Agentuře Reuters američtí představitelé sdělili, že mají podezření, že za útokem stála radikální milice Ansar šaría, která to ale popírá. Sedmnáctiletý Haman, který se demonstrace účastnil, ovšem vypověděl, že na začátku protestu se u velvyslanectví objevily vozy Ansar šaría, ale pak odjely.

Zničené auto konzulátu v Benghází

Foto: Esam Al-Fetori, Reuters

Je rovněž možné, že do útoku byla zapojena Al-Káida v islámském Maghribu působící v Mali a v Mauritánii.

Při demonstraci několika desítek lidí vyzbrojených střelnými zbraněmi a podomácku vyrobenými bombami se budova konzulátu dostala i pod palbu raket.

Haman popsal průběh demonstrace: „Demonstranti pobíhali kolem komplexu (velvyslanectví) a hledali Američany. Chtěli nějakého najít a chytit ho. Pak nějací další lidi hodili přes plot podomácku vyrobené bomby a stříleli na budovu.“

Patnáct minut po zahájení střelby se útočníci dostali dovnitř a zapálili hlavní budovu. [celá zpráva]

Útočník prchá od zapáleného konzulátu v Benghází.

Foto: Esam Al-Fetori , Reuters

Velvyslanec byl podle CNN během útoku v tzv. bezpečné místnosti s dalšími dvěma pracovníky amerického  ministerstva zahraničí. Jedním byl Sean Smith mající na starosti informace, nejmenovaný druhý pracovník měl na starosti otázky regionální bezpečnosti. Místnost neměla vzduchové filtry a dostal se do ní kouř.

Při útoku zahynulo kromě čtyř Američanů také deset Libyjců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků