Hlavní obsah
Americký torpédoborec USS Lassen Foto: Profimedia.cz

USA se přetahují s Čínou, k Spratlyho ostrovům posílají torpédoborec

Americké námořnictvo plánuje vyslat torpédoborec USS Lassen do blízkosti Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, kde Čína v poslední době uměle rozšířila dva ostrůvky a postavila na nich předsunuté letecké základny. Americký torpédoborec má hlídkovat ve vzdálenosti pouhých 22 kilometrů od ostrovů, napsala v pondělí agentura Reuters.

Americký torpédoborec USS Lassen Foto: Profimedia.cz
USA se přetahují s Čínou, k Spratlyho ostrovům posílají torpédoborec

USS Lassen vypluje v následujících 24 hodinách, uvedl Reuters a doplnil, že podle jeho zdroje z Pentagonu mohou následovat další hlídkové mise.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Torpédoborec má provádět pozorování u útesů Subi a Mischief, které donedávna bývaly pod hladinou, dokud je Číňané významně nerozšířili a neproměnili je ve vojensky využitelné ostrovy.

Plavidlo podle Reuters pravděpodobně doprovodí průzkumné letadlo P-8A, možná P-3, které už v oblasti provádělo průzkum.

Souostroví si nárokují i ostatní

Agentura upozornila, že krok může přinést nové napětí v americko-čínských vztazích pár týdnů před asijsko-tichomořským summitem, jehož se má účastnit americký prezident Barack Obama i jeho čínský protějškem Si Ťin-pching.

Spratlyho ostrovy

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Čína si nárokuje většinu Jihočínského moře. Čínské ministerstvo zahraničí na počátku října varovalo, že Peking „nikdy nepřipustí, aby jakákoliv země narušila čínské teritoriální vody a vzdušný prostor u Spratlyho ostrovů“.

USA argumentují, že podle mezinárodní právo neumožňuje, aby jakákoliv země po vybudování umělých ostrovů v mezinárodních vodách kolem nich určovala teritoriální hranice. Spratlyho ostrovy si nárokují také další země regionu, jednak proto, že leží na strategicky důležité plavební trasy, a také proto, že v jejich okolí se údajně nacházejí podmořské zásoby ropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků