Hlavní obsah
Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi Foto: Reuters Tv, Reuters

USA požadují po KLDR zmrazení jejího jaderného programu

Spojené státy chtějí, aby Severní Korea před začátkem rozhovorů o denuklearizaci Korejského poloostrova zmrazila svůj jaderný program. S odvoláním na prohlášení amerického ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Nové kolo jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem by se mohlo uskutečnit ještě tento měsíc.

Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi Foto: Reuters Tv, Reuters
USA požadují po KLDR zmrazení jejího jaderného programu

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se na konci června překvapivě sešli v demilitarizované zóně na hranicích Severní a Jižní Koreje. Shodli se zde na obnovení rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR, které uvázly na mrtvém bodě po neúspěšném únorovém summitu obou státníků ve Vietnamu. [celá zpráva]

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo uvedl, že rozhovory začnou pravděpodobně „někdy v červenci... zřejmě v příštích dvou či třech týdnech”.
Trumpova administrativa odmítla informace zveřejněné deníkem The New York Times, podle nichž mezi americkými představiteli krystalizuje nová vyjednávací pozice, která bude požadovat zmrazení severokorejského jaderného programu spíše než jeho úplnou likvidaci. Tím by USA nepřímo uznaly KLDR za jadernou mocnost.

„Víte, zmrazení by nikdy nebylo řešení tohoto procesu (denuklearizace). Nikdy by to nebyl konec procesu,” řekla mluvčí ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. „Je to něco, co bychom rádi viděli na začátku. Nemyslím si, že administrativa někdy označila zmrazení za konečný cíl. Byl by to začátek procesu.”

Severní Korea neprovádí testy jaderných náloží a raket od roku 2017. Američtí představitelé jsou však přesvědčeni, že nadále rozšiřuje svůj arzenál atomových bomb a jejich nosičů. Washington proto požaduje, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala jaderných zbraní, teprve potom je ochoten odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků