Hlavní obsah
 

Trump jako první prezident USA vstoupil na území KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v neděli sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně na hranici Jižní a Severní Koreje. Trump společně s Kimem překročil demarkační linii a jako první prezident USA krátce vstoupil na území KLDR.

 
Trump jako první prezident USA vstoupil na území KLDR

Oba vůdci si na demarkační linii potřásli rukou a poté vykročili směrem na severokorejské území. Poté se vrátili na jižní stranu, kde se sešli s jihokorejským prezidentem.

„Toto je historický moment,” poznamenal Kim Čong-un ke krátkému Trumpovu pobytu na severokorejské půdě. „Rád vás zase vidím. Nečekal jsem, že se s vámi setkám na tomto místě,” uvítal šéfa Bílého domu.

Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi

Foto: Reuters Tv, Reuters

„Překročení linie mi bylo velkou ctí,” řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje „velké přátelství”. „Je to velký den pro svět,” poznamenal na mezikorejské hranici. „Věřím, že toto je výraz jeho ochoty vzdát se nešťastné minulosti ve prospěch nové budoucnosti,” prohlásil Trump.

Kim Čong-un uvedl, že byl „velmi překvapen” Trumpovou nabídkou ke schůzce. Podle něj bude mít setkání s Trumpem pozitivní vliv na další vývoj a označil vztah s americkým prezidentem za „skvělý”.

Americký prezident Donald Trump si potřásá rukou se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem

Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Podle televizní stanice CNN Trump patrně Kima pozval na návštěvu Washingtonu. „Pozvu ho hned teď do Bílého domu,” řekl prezident novinářům krátce poté, co se stal prvním prezidentem USA, jenž vstoupil na severokorejskou půdu.

Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Oba vůdci se poté ještě jednou krátce sešli s novináři a pak se odebrali k dvoustranným jednáním v Domě svobody na jihokorejské straně hranice. Po asi 50minutovém jednání šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, rozloučil se s ním a vrátil se do objektu.

Předchozí schůzka byla přerušena

Trump a Kim Čong-un se dnes setkali poprvé od jejich únorové schůzky v Hanoji, která byla předčasně ukončena.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Trump po schůzce oznámil, že se s Kimem dohodl na obnovení rozhovorů o jaderném programu KLDR během několika týdnů. Rychlost podle něj není hlavním cílem.

Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi

Foto: Reuters Tv, Reuters

O možnosti schůzky se veřejnost dozvěděla teprve v sobotu, když Trump napsal na Twitter, že by při plánované návštěvě hranice rád Kima pozdravil a potřásl si s ním rukou.

Že Kim přijal nabídku na setkání v hraniční vesnici Pchanmundžom, oznámil v neděli jihokorejský prezident Mun Če-in. Trump do demilitarizované zóny odletěl prezidentským vrtulníkem Marine One ze Soulu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Donald Trump navštívil demilitarizovanou zónu

Video: Reuters

Trump před schůzkou se severokorejským diktátorem na společné tiskové konferenci s jihokorejským protějškem potvrdil, že s Kimem si chce „jen rychle potřást rukou a pozdravit ho”. Zdůraznil, že mezi nimi funguje osobní chemie a s Kimem si rozumí. Upozornil však také, že USA nespěchají s uvolňováním sankcí proti Severní Koreji.

Donald Trump a Mun Če-in při obhlídce demilitarizované zóny

Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Šéf Bílého domu své rozhodnutí setkat se s Kimem hájil pokrokem, kterého bylo ve vzájemných vztazích dosaženo. Zároveň však mírnil očekávání od dnešního setkání. „Je to jenom krok,” poznamenal. „Může to být důležitý krok, ale také nemusí,” dodal.

Odmítl také kritiku, že se se severokorejským vůdcem setkává poté, co KLDR pokračovala ve zkouškách raket krátkého doletu a odmítla se vzdát svého jaderného programu. Trump podotkl, že obě země přesto učinily velký pokrok a je podle něj urážející srovnávat dnešní stav věcí se situací před 2,5 roku, kdy se ujal funkce prezidenta.

Donald Trump při obhlídce demilitarizované zóny

Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Mun na tiskové konferenci lídry USA a KLDR označil za velmi odvážné. „Doufám, že prezident Trump se zapíše do dějin jako prezident, který docílí mír na Korejském poloostrově,” citovala jej agentura AP.

Trump se zatím s Kimem osobně setkal dvakrát: loni v červnu v Singapuru a letos v únoru v Hanoji. Summity ale velký posun v otázce denuklearizace Korejského poloostrova nepřinesly a ten druhý dokonce skončil předčasně bez společného prohlášení či dohody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků