Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump napsal čínskému prezidentovi. Snaží se vyžehlit své dřívější výroky

Americký prezident Donald Trump poslal svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi dopis, v němž vyjádřil naději na „konstruktivní vztahy” mezi USA a Čínou. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters, podle níž má dopis zmírnit napětí, které mezi oběma zeměmi panuje od zvolení Trumpa do čela Bílého domu.

Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump napsal čínskému prezidentovi. Snaží se vyžehlit své dřívější výroky

Trump rozhořčil Peking, když zpochybnil politiku jedné Číny a opakovaně odsoudil čínské obchodní praktiky. Se Si Ťin-pchingem Trump také doposud přímo nehovořil - na rozdíl od vůdců dalších světových velmocí.

Americký prezident v dopise děkuje „prezidentu Siovi za blahopřejný list, který mu Si poslal u příležitosti jeho inaugurace, a také přeje čínskému lidu šťastný Svátek lampionů a úspěšný rok kohouta,” řekl mluvčí Bílého domu. Svátek lampionů je tradičně posledním, patnáctým dnem oslav čínského Nového roku, které letos začaly 28. ledna.

„Prezident Trump rovněž uvedl, že se těší, že bude spolupracovat s prezidentem Siem na rozvoji konstruktivních vztahů, které budou ku prospěchu Spojeným státům i Číně,” sdělil dále mluvčí Bílého domu.

Čína v reakci uvedla, že přikládá čínsko-americkým vztahům velký význam. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang na tiskové konferenci prohlásil, že spolupráce je pro obě země jedinou možností.

Zatelefonovat se Čína bojí

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje napsala, že Čína nebude na telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga pravděpodobně nijak spěchat. Čínské vedení se prý obává, že by rozhovor nemusel dopadnout dobře, jako v případě Trumpova telefonátu s australským premiérem Malcolmem Turnbullem, na kterého prý americký prezident křičel a nakonec mu telefon položil. [celá zpráva]

Čínský prezident Si Ťin-Pching

Foto: Lan Hongguang, ČTK/AP

„Čína potřebuje mít tyto záležitosti pod kontrolou, což v případě nevyzpytatelného Trumpa nelze zajistit,” citovala agentura Reuters vysokého západního diplomata.
Sporných témat je přitom mezi Čínou a Trumpem řada. V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let. [celá zpráva]

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

V lednu Trump otevřeně zpochybnil politiku jedné Číny. V rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.

Trump také opakovaně kritizuje obchodní praktiky Číny. Pohrozil mimo jiné, že zvýší clo na čínské zboží a označí Peking za manipulátora s měnou, což by otevřelo prostor pro uvalení sankcí na Čínu.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson zase prohlásil, že USA by měly zamezit Pekingu v přístupu na ostrovy, které Čína uměle vytvořila u útesů ve sporných vodách Jihočínského moře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků