Hlavní obsah
 

Tanker zasáhly „dva letící předměty”, tvrdí posádka japonského plavidla

Japonský tanker Kokuka Courageous, který přepravoval 25 tisíc tun metanolu, poškodily v Ománském zálivu dva „letící předměty“, napsal server týdeníku Focus s odkazem na vyjádření šéfa japonské společnosti Kokuka Sangyo, která plavidlo vlastní.

 
Tanker zasáhly „dva letící předměty”, tvrdí posádka japonského plavidla

„Členové posádky tankeru viděli před explozí letící objekty,“ řekl Sangyo novinářům. „Říkají, že to viděli na vlastní oči,“ dodal. Vedení společnosti obdrželo podle svého šéfa zprávu, z níž vychází, že „něco přiletělo na loď“. „Pak nastala exploze a loď byla poškozena,“ řekl.

Šéf společnosti Jutaka Katada vyloučil možnost, že tanker poškodilo torpédo. „Plavidlo by podle jeho slov nebylo poškozeno v místech nad hladinou,“ dodal.

„Špatné informace,“ komentoval Katada zprávy Spojených států, že plavidlo bylo zasaženo minami.

BEZ KOMENTÁŘE: USA zveřejnily záběry z napadení tankeru

Video: U.S. Central Command Public Affairs

Náklad metanolu je podle něj v pořádku a plavidlu nehrozí potopení, proto se na něj posádka již vrátila.

Ve čtvrtek ráno byly poblíž strategického Hormuzského průlivu pravděpodobně napadeny dvě obchodní lodě, jedna patřila Norsku a druhá Japonsku. Norská loď dlouho po výbuchu hořela. Z obou lodí se podařilo evakuovat všech 44 námořníků.

K incidentu se jako k útoku nikdo nepřihlásil, ale USA už odpovědnost připsaly Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Teherán to rezolutně odmítl.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf obvinil Spojené státy, že využívají incidenty ropných tankerů jako záminku k tomu, aby proti Íránu vedly „sabotážní diplomacii“. „Spojené státy okamžitě obvinily Írán ... je jasné, že americký tým B přešel na plán B a sabotážní diplomacii,” napsal v pátek Sarif na Twitter. Američané chtějí podle něj se svým plánem B uplatnit vůči Íránu „ekonomický terorismus“.

Hořící tanker v Hormuzském průlivu

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Americká armáda v pátek zveřejnila letecké záběry, které podle ní íránskou vinu dokazují. Na záběrech je podle USA vidět, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku japonské lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem, která by podle Washingtonu mohla přinést důkaz proti Teheránu. Spojené státy poukázaly na to, že Írán již v minulosti minové útoky na tankery provedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků