Hlavní obsah
Princ Harry kráčí na afghánské zákaldně okolo vyzbrojené helikoptéry AH-64 Apache. Foto: John Stillwell, Reuters

Tálibán naplnil hrozby a zaútočil na základnu, kde slouží princ Harry

Ozbrojenci z radikálního hnutí Tálibán zaútočili v pátek na afghánskou základnu Camp Bastion, na níž slouží také britský princ Harry. Při útoku přišli o život dva američtí vojáci, několik dalších lidí bylo zraněno. V pořadí třetí následník britského trůnu byl v době útoku na základně, ale jak řekl mluvčí mezinárodních sil v Afghánistánu Martyn Crighton "v žádnou chvíli mu nehrozilo nebezpečí". Britské ministerstvo obrany oznámilo, že nemíní zkrátit dobu plánovaného vyslání Harryho do Afghánistánu.

Princ Harry kráčí na afghánské zákaldně okolo vyzbrojené helikoptéry AH-64 Apache. Foto: John Stillwell, Reuters
Tálibán naplnil hrozby a zaútočil na základnu, kde slouží princ Harry

Tálibán oznámil, že udělá maximum pro to, aby sedmadvacetiletého prince připravil o život. Radikální hnutí se prý nebude snažit Harryho unést, ale jde mu pouze o zabití vnuka britské královny Alžběty II.

Ozbrojenci napadli základnu v jihoafghánské provincii Hílmand kolem půlnoci místního času. Na zařízení, kde slouží hlavně příslušníci britského letectva, pálili z raketometů, ale také z malých ručních zbraní. Podle vojenských zdrojů AP poničili útočníci také několik letounů umístěných na základně.

Princ Harry dorazil do Afghánistánu v srpnu a jeho současná mise je už druhým jeho nasazením v této asijské zemi. Strávit zde má čtyři měsíce, během nichž by se měl jako pilot vrtulníku Apache účastnit bojových akcí proti povstalcům z řad Tálibánu.

Při svém prvním nasazení v Afghánistánu v letech 2007 až 2008 strávil Harry v provincii Hílmand deset týdnů. Ze země naváděl vojenská letadla na stanovené cíle. Británie ho ale stáhla z bojové linie, když se jeho přítomnost v Afghánistánu dostala do médií. Úřady se obávaly, že by jeho přítomnost mohla ohrozit celou jednotku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků