Hlavní obsah
Tuniský exprezident Zín Abidín bin Alí

Svržený tuniský prezident zpronevěřil 20 miliard dolarů

Rodina svrženého tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího zpronevěřila více než 20 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun), které odvezla během útěku ze země nebo uložila na zahraničních účtech. Odhaduje to tuniský ekonom Izzadín Sajdán, kterého citovala agentura AP.

Tuniský exprezident Zín Abidín bin Alí
Svržený tuniský prezident zpronevěřil 20 miliard dolarů

Zástupci OSN ve čtvrtek předali tuniským úřadům šek na 28 miliónů dolarů (přes 550 miliónů korun), které se podařilo získat z účtu, který měla v libanonské bance bin Alího manželka Lajla. Podle tuniského ekonoma jde ale jen o "velmi malou sumu" v porovnání s tím, kolik peněz ze země za vlády bývalého prezidenta zmizelo.

Tuto částku nebylo nijak obtížné získat zpět. Informace o účtu byla totiž objevena v kancelářích prezidentského paláce. Pak již nic nestálo v cestě obrátit se na konkrétní libanonskou banku. Pokud jde ale o zbytek zpronevěřených peněz, může trvat až 20 let, než se je podaří najít, tvrdí ekonom.

O navrácení alespoň nějaké částky z bin Alího zpronevěřeného bohatství se postaral speciální tým OSN, který se touto problematikou zabývá. Šek si převzal přímo tuniský prezident Munsif Marzúkí.

Tunisko se nachází ve velmi obtížné ekonomické situaci, muselo již požádat o půjčku Mezinárodní měnový fond. Vláda se proto ocitla pod tlakem, aby se postarala o navrácení ukradených peněz. Získat přístup k účtům v mnoha zahraničních bankách ale není vůbec jednoduché.

Tunisko bylo první zemí během takzvaného arabského jara, kde se změnil režim. Zín Abidín bin Alí uprchl ze země do Saúdské Arábie v lednu roku 2011 po několikatýdenních protivládních protestech. Saúdská Arábie ho zatím odmítá vydat tuniské justici, kde byl v nepřítomnosti odsouzen k mnoha letům vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků