Hlavní obsah
 

Svět je na pokraji rozsáhlého válečného konfliktu, varoval Putin

Zvyšování tlaku na severokorejský režim Kim Čong-una nikam nepovede. Mezinárodní společenství by namísto výhrůžek mělo jednat a vyřešit korejskou krizi diplomatickou cestou. V článku, který Kreml zveřejnil ve čtvrtek, to napsal ruský prezident Vladimir Putin. Upozornil na to server CNN.

 
Svět je na pokraji rozsáhlého válečného konfliktu, varoval Putin

„Rusko je přesvědčeno, že politika vyvíjení tlaku na Pchjongjang je chybná a neúčinná,“ sdělil Putin světu před zahájením summitu BRICKS v čínském Sia-menu. BRICKS je hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Svět nyní podle Putina „balancuje na hraně rozsáhlého válečného konfliktu“.

„Problémy regionu by měly být vyřešeny prostřednictvím přímého dialogu všech zúčastněných stran, a to bez kladení předběžných podmínek. Provokace, tlak, militarismus a urážlivá rétorika vedou do slepé ulice,“ varoval dále Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: Sputnik, Reuters

Poznámky ruského prezidenta Kreml zveřejnil jen několik hodin poté, co Spojené státy a Jižní Korea v reakci na další test severokorejské balistické střely podnikly simulované bombardování Korejského poloostrova a Američané nad ním nechali přelétnout strategické bombardéry B-1B Lancer [celá zpráva]. Ty jsou schopny nést jaderné hlavice. Severní Korea to označila za „zbrklý a divoký vojenský čin“.

Současnou krizi vyvolala neutuchající snaha režimu Kim Čong-una vybavit se raketami schopnými nést jaderné hlavice, jimiž by mohl zasáhnout Spojené státy a jejich spojence. Jaderný program KLDR přitom pokročil tak, že Pchjongjang už svého cíle dosáhl nebo je mu velmi blízko. A to je pro Američany nepřijatelné.

Anketa
Souhlasíte s Vladimirem Putinem, že světu hrozí rozsáhlý válečný konflikt?
Ano
92.5 %
Ne
7.5 %
Celkem hlasovalo 12515 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků