Hlavní obsah
Americký bombardér B-1B shazuje během manévrů nad Koreou cvičnou pumu Mark 84. Foto: Republic of Korea Air Force/Yonhap, Reuters

Nad Jižní Koreou prolétly americké bombardéry B-1B

Dva americké strategické bombardéry B-1B schopné nést atomové zbraně a čtyři americké stíhačky F-35 ve čtvrtek přeletěly nad územím Jižní Koreje. Podle agentury AP to oznámila jihokorejská armáda. Takovéto demonstrace síly jsou obvyklou reakcí Spojených států na severokorejské zbrojní testy.

Americký bombardér B-1B shazuje během manévrů nad Koreou cvičnou pumu Mark 84. Foto: Republic of Korea Air Force/Yonhap, Reuters
Nad Jižní Koreou prolétly americké bombardéry B-1B

KLDR v noci na úterý SELČ uskutečnila zkoušku balistické střely středního doletu Hwasong-12, která přeletěla severojaponský ostrov Hokkaidó a dopadla do Tichého oceánu.

„Dva (americké) bombardéry B-1B a čtyři stíhačky F-35 se zúčastnily cvičení s jihokorejskými stíhacími letouny F-15,” citovala agentura Reuters vyjádření nejmenovaného představitele jihokorejského ministerstva obrany.

Bojová letadla F-35B americké námořní pěchoty a F15K jihokorejského letectva během společného cvičení v Koreji

Foto: Republic of Korea Air Force/Yonhap, Reuters

Letadla se u východního pobřeží Jižní Koreje zúčastnila manévrů s ostrou palbou, jejichž náplní byl nácvik přesně mířených úderů na „klíčová severokorejská zařízení”.

Bombardéry B-1B odstartovaly z americké základny na tichomořském ostrově Guam, stíhačky F-35 vzlétly z americké základny Iwakuni v Japonsku.

KLDR hrozila útokem na Guam

KLDR počátkem srpna pohrozila, že zaútočí na Guam čtyřmi raketami Hwasong-12. Na tomto malém americkém ostrůvku žije asi 160 000 obyvatel a je tu rozmístěno na 7000 amerických vojáků.

Pchjongjang uvedl, že jeho nejnovější raketový test byl reakcí na společné desetidenní cvičení armád USA a Jižní Koreje, které ve čtvrtek končí. Manévrů, jež se konají pravidelně koncem léta, se letos zúčastnilo 17 500 amerických a 50 000 jihokorejských vojáků. Většina z nich se zapojila do počítačově simulovaných manévrů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Start rakety na Severokorejské televizi

Video: Reuters

Související témata:

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků