Hlavní obsah

První supercyklon, který se utvořil v Bengálském zálivu od roku 1999, ve středu kolem poledne GMT zasáhl pevninu v mangrovových houštinách Sundarbans na hranici mezi Indií a Bangladéší. Postupuje dále na sever a měl by okrajem minout i Kalkatu, jež je hlavním městem Západního Bengálska.

Supercyklon Amphan udeřil na pevninu

Vítr doprovázející cyklon má rychlost 160 až 170 km za hodinu s nárazy 190 km za hodinu. Je tedy na úrovni hurikánu třetí kategorie.

Amphan by měl dále postupovat na sever, prohnat se ve čtvrtek Bangladéší a dorazit do Bhútánu.

Kvůli cyklonu byly evakuovány statisíce lidí z pobřežních oblastí obou zemí, protože hrozilo, že je zaplaví zvednutá hladina moře.

První obětí se stal dobrovolník bangladéšského Červeného kříže, který pomáhal s evakuací. Zemřel, když se v prudkém větru převrátila loď, na které se plavil.

„Nejméně padesát lidí našlo úkryt v mém betonovém domě,“ řekl chovatel krevet Abdur Ramin, který žije na pobřeží v Sundarbansu. „Panuje panika. Ženy se bojí. Před pár měsíci zasáhl naši vesnici cyklon Bulbul a zničil přes sto domů. Doufáme, že tentokrát nás Alláh uchrání.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků