Hlavní obsah

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v pátek dál jedná ve Švédsku, kam přijel ve čtvrtek na nečekanou návštěvu. Spekuluje se, že návštěva může souviset s chystaným setkáním severokorejského vůdce s americkým prezidentem. Švédsko od korejské války často zprostředkovává styky mezi KLDR a Spojenými státy.

Severokorejský ministr jedná ve Švédsku

Švédský premiér Stefan Lofven řekl švédské tiskové agentuře TT: „Jestliže hlavní hráči chtějí, aby Švédsko hrálo svou roli, jsme připraveni to udělat“.

„Jsme země, jejíž vojenské síly nejsou nikde zaangažovány a dlouhodobě jsme přítomni v Severní Koreji a těší nás důvěra, že můžeme hrát roli, ale jakou roli bude Švédsko hrát, záleží na hlavních hráčích,“ řekl premiér.

Spojené státy uvedly, že si jsou vědomy schůzky ve Stockholmu, ale neví, zda souvisí s plánovanou schůzkou mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Podle Pchjongjangu cesta Ri jong-hoa souvisí s „bilaterálními vztahy a vzájemnými obavami“.

Severokorejský ministr zahraničí Jong-ho při projevu v OSN

Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Švédská ministryně zahraničí Margot Elisabeth Wallstromová ke čtvrtečním večerním jednáním podle listu Korean Times řekla, že „rozhovory se zaměří na konzulární odpovědnost Švédska, které zastupuje USA, Kanadu a Austrálii. Věnovat se budou i bezpečnostní situaci na Korejském poloostrově“.

Severokorjský ministr zahraničí Ri Jong-ho přijíždí na návštěvu švédského ministerstva zahraničí.

Foto: TT News Agency, Reuters

Švédsko je od konce války v roce 1953 zastoupené spolu se Švýcarskem v Dozorčí komisi neutrálních států, kde dohlížejí na dodržování příměří. Do svého rozdělení v ní působilo i  Československo. Švédsko zastupuje v KLDR americké zájmy, protože v USA nemají v Pchjongjangu své velvyslanectví. Švédsko je tam otevřelo v sedmdesátých letech a pomáhalo s propuštěním amerických občanů zadržovaných na Severu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků