Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s generály Foto: KCNA, Reuters

Severní Korea pohrozila novým jaderným testem

Severní Korea pohrozila, že v reakci na rozhodnutí výboru OSN, který doporučil soudit její režim v Haagu, provede nový jaderný test. Severokorejské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek obvinilo USA, že rezoluci výboru Valného shromáždění pro lidská práva zorganizovaly.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s generály Foto: KCNA, Reuters
Severní Korea pohrozila novým jaderným testem

Výbor doporučil ve čtvrtek Radě bezpečnosti OSN trestní stíhání špiček KLDR kvůli zločinům proti lidskosti. [celá zpráva]

Není ale pravděpodobné, že by Rada bezpečnosti soud dovolila, protože spojenci Severní Koreje – Rusko a Čína – mají právo veta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Pchjongjangu jde o „vážnou politickou provokaci“ USA založenou na „zfalšovaných svědectvích a pomluvách“ severokorejských uprchlíků, citovala z prohlášení stanice BBC.

Taková „agrese“ Severokorejcům „neumožňuje vyhýbat se nadále nové jaderné zkoušce“. Pchjongjang dodal, že „neomezeně“ posílí míru vojenského odstrašení.

Americký výzkumný ústav US-Korea Institute v té souvislosti tento týden oznámil, že satelity zaznamenaly zvýšený provoz v severokorejském jaderném zařízení Jongbjon.

Severní Korea už dříve odmítla obvinění, že porušuje lidská práva. Zpráva OSN hovoří o „nevýslovných zvěrstvech“. Pchjongjang dokonce v říjnu uspořádal tiskovou konferenci, které jinak nepořádá. Na ní popřel existenci trestních kolonií.

Související témata

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: KCNA, Reuters

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

KLDR provedla už tři jaderné testy – ten poslední loni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků