Hlavní obsah
 

Sebevrah v Afghánistánu zabil čtyři české vojáky

Čtyři čeští vojáci zemřeli při úterním sebevražedném útoku u letecké základny Bagram na severovýchodě Afghánistánu. Novinkám to potvrdila mluvčí generálního štábu armády Jana Růžičková. Další voják je těžce zraněn. Podle afghánských zdrojů při útoku zemřelo dalších 12 lidí.

 
Sebevrah v Afghánistánu zabil čtyři české vojáky

„Dnes 8. července 2014 v čase okolo 5:15 našeho času při patrole v okolí základny Bagram v afghánské provincii Parván došlo k výbuchu improvizovaného výbušného zařízení. V uvedenou dobu patrola sesednutá z vozidel prováděla rutinní činnost ve stanoveném prostoru,” uvedl generální štáb v tiskové zprávě.

Dva desátníci, četař a rotmistr ve věku 28 až 39 let byli zabiti, další rotmistr ve věku 39 let byl těžce zraněn a převezli ho do americké vojenské nemocnice v Bagramu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Rodiny vojáků jsou vyrozumívány,” doplnila armáda.

Ministra obrany Martina Stropnického zpráva o události zastihla na dovolené. „V souvislosti s tragickou událostí v Afghánistánu ministr okamžitě přerušil svoji krátkou zahraniční dovolenou a vrací se zpět do Prahy,” oznámil jeho úřad.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel ohlásil tiskovou konferenci na 14. hodinu.

Útočník z Tálibánu na kole

„Cílem útočníka byli čeští vojáci během návštěvy místní nemocnice,” popsal podle agentury DPA mluvčí vlády v Parvánu. Agentura AP informovala, že k útoku se přihlásili povstalci z hnutí Tálibán.

Podle zástupce provinční policie vyjížděli vojáci do vesnice Qalandar Khil, aby vyšetřili raketový útok před dvěma dny, když zaútočil sebevrah s výbušninami.

„Byl tam sebevražedný útočník na kole, který odpálil své výbušniny,“ uvedl mluvčí. Podle něj však zemřelo šest vojáků a také deset civilistů. Podle upřesněných zpráv však byli kromě civilistů zabiti čtyři vojáci a dva afghánští policisté.

Češi v Afghánistánu přišli už o devět svých vojáků.

V Bagramu působí podle armádního webu od dubna 2. strážní rota tvořená 150 vojáky většinou ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Jejich cílem je zajistit bezpečnost letecké základny.

V Afghánistánu zahynulo devět českých vojáků
4. května 2007 – V provincii Badachšán zahynul osmadvacetiletý český rotmistr, kterého zavalila lavina kamení a bahna. Dva další byli těžce zraněni.
17. března 2008 – Pětatřicetiletý příslušník speciální jednotky vojenské policie zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce; zahynuli i dva Dánové.
30. dubna 2008 – V provincii Lógar přišel o život devětadvacetiletý český voják poté, co terénním vozem najel na nálož; další čtyři muži z vozu byli zraněni.
31. května 2011 – V provincii Vardak zahynul jednatřicetiletý rotmistr, když s autem najel na improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynul i afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.
9. října 2011 – V olomoucké vojenské nemocnici zemřel dvaatřicetiletý rotmistr, který byl v červenci těžce zraněn na misi v Afghánistánu. Utrpěl střelné poranění při útoku na základnu v provincii Vardak.
8. července 2014 – Při explozi výbušného zařízení během patroly u Bagramu zahynuli čtyři čeští vojáci a další byl těžce zraněn. Dohromady si útok připisovaný hnutí Tálibán vyžádal 16 obětí.
zdroj: ČTK

Související témata:

PÁTEK: Afgánští muži přicházejí na modlitbu v Kábulu.

Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Bojovníci Tálibánu

Foto: Mohammad Shoiab , Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků