Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un podepsali po loňském summitu v Singapuru společné prohlášení. Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Schůzka Trumpa s Kimem ukazuje na posilování vazeb Vietnamu a USA proti Číně

Poté, co americký prezident Donald Trump oficiálně oznámil, že se jeho druhá schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uskuteční ve Vietnamu, hanojské ministerstvo zahraničí připomnělo, že Vietnam s USA vedly válku, ale vztahy obou zemí se zlepšily. Podle agentury AP Hanoj doufá, že summit zapůsobí jako páka proti Číně.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un podepsali po loňském summitu v Singapuru společné prohlášení. Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Schůzka Trumpa s Kimem ukazuje na posilování vazeb Vietnamu a USA proti Číně

„Volbou Vietnamu poslali dva vůdci silné strategické poselství světu, že jsou ochotni udělat průlomové rozhodnutí a změnit nepřítele v přítele a společně pracovat na tom, aby svět byl lepším místem následujíc příkladu americko-vietnamských vztahů,” řekl profesor Vu Minh Khuong ze singapurské školy pro veřejnou politiku.

Trump podle agentury Reuters v pátek oznámil, že schůzka proběhne v Hanoji. Předtím se spekulovalo i o Danangu, kde byla jedna z největších amerických základen v Jižním Vietnamu a leží nedaleko královského města Hue, o které se sváděly krvavé boje.

Mluvčí vietnamského mluvčí ministerstva Le Thi Thu Hangová sice pronesla obvyklá slova „Vietnam podporuje dialog s cílem udržet mír a zajistit bezpečnost a stabilitu na Korejském poloostrově,“ ale současně vyzdvihla, že Spojené státy se od poloviny 90. let snažily zlepšovat své vztahy s Vietnamem. Vzrostl i vzájemný obchod.

Vietnam a Severní Korea mají dlouhé soudružské vztahy
Murray Hiebert, expert na jihovýchodní Asii

Vietnam může být pro KLDR vzorem, řekl Murray Hiebert z programu pro jihovýchodní Asii ve washingtonském Středisku pro strategické studie. Vysvětlil i důvody - Vietnam se dokázal otevřít zahraničnímu kapitálu, a přitom si byl s to uchovat si svou nezávislost i svůj způsob vlády, protože v čele je stále komunistická strana.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo také loni v červenci řekl v Hanoji: „Mám vzkaz pro předsedu Kima. Trump věří, že vaše země může zopakovat tuto cestu.”

Mluvčí zdůraznila, že Vietnam byl vybrán pro svou neutralitu. Má dobré vztahy s oběma zeměmi, ministerstvo připomnělo, že KLDR má svou ambasádu v Hanoji a má tradičně přátelské vztahy s Vietnamem. A za vietnamské války Severokorejci pomáhali Severnímu Vietnamu, když čelil Spojeným státům.

I expert Hiebert mluvil v podobném duchu: „Vietnam a Severní Korea mají dlouhé soudružské vztahy, takže pro Severní Koreu je to známá země i její představitelé, Severní Korea by mohla cítit důvěru ve vietnamský bezpečnostní aparát, že dokáže zajistit ochranu Kima.”

Páka na Čínu

Volba Vietnamu ukazuje jasně na utužování americko-vietnamských vztahů v době, kdy trvá napětí mezi Hanojí a Pekingem. Čína si klade nároky na devadesát procent Jihočínského moře včetně oblasti, které připadají Vietnamu. Hanoj je znepokojena i utužováním vtahů mezi Ruskem a Čínou, i když společné námořní cvičení se nekonalo ve sporné oblasti.

„Vietnam soupeří s Čínou v Jihočínském moři, takže Hanoj hledá regionální i mezinárodní diplomatickou podporu jako pojistku proti Pekingu a pořádání summitu by mohlo jistě posílit její mezinárodní kredit,” dodal Hiebert pro AP.

Zřejmě i to je důvod, proč se nákladná schůzka koná ve Vietnamu. První singapurská vyšla na 16 miliónů dolarů, přičemž polovina šla na zajištění bezpečnosti. Vietnam je mnohem chudší než Singapur.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků