Hlavní obsah
Zmizelý saúdský novinář Džamál Chášukdží na archivním snímku. Foto: Hasan Jamali, ČTK/AP

Rozřezané tělo saúdského novináře našli na zahradě konzulátu

V zahradě konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu se našly části těla zavražděného novináře Džamála Chášukdžího, uvedla to v úterý britská televize Sky News s odvoláním na svůj zdroj, který ovšem nejmenovala. Bulvární deník Mirror tvrdí, že informace o nálezu poskytl turecký právník Doğu Perincek, předseda Vlastenecké strany.

Zmizelý saúdský novinář Džamál Chášukdží na archivním snímku. Foto: Hasan Jamali, ČTK/AP
Rozřezané tělo saúdského novináře našli na zahradě konzulátu

Tělo Chášukdžího mělo být rozřezáno a tvář měl mít znetvořenou, uvedla televize Sky News. Úřady tyto informace ale nepotvrdily.

Televize CNN Türk uvedla, že ve voze patřícímu saúdskoarabskému konzulátu v Istanbulu našli turečtí vyšetřovatelé dvě zavazadla. Byly v nich Chášukdžího věci.

Auto bylo nalezeno opuštěné v podzemních garážích asi 15 kilometrů od budovy zastupitelství, kde byl novinář zabit. Svědek, jehož citovala agentura Reuters, uvedl, že turecké vyšetřovatele doprovázel tým ze Saúdské Arábie.

Ve voze podle CNN Türk objevili mimo jiné počítač a neupřesněné dokumenty.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že vražda novináře byla brutální a předem naplánovaná. Turecko podle jeho slov bude případ vyšetřovat všemi prostředky. Erdogan tvrdí, že nezpochybňuje upřímnost saúdského krále Salmána, ale nepřijímá vysvětlení království, že novinář přišel o život během potyčky.

„Nesmí se zapomínat na to, že saúdský konzulát má diplomatickou imunitu, ale že je také uvnitř našich hranic. Určitě budeme vyšetřovat. Všichni, kdo sehráli nějakou roli, musejí být potrestáni,” řekl turecký prezident.

Vyzval k vytvoření společného vyšetřovacího týmu, která by řešil vraždu, a proces by se podle jeho slov měl konat v Istanbulu. „Tak by mohli naši představitelé vstoupit na konzulát a do konzulovy rezidence. Stěžoval jsem si na konzulův postoj a Rijád ho odvolal,” řekl Erdogan.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Turecká policie našla v podzemní garáži v Istanbulu odstavené auto saúdské ambasády

Video: Reuters

Novinář zmizel 2. října, kdy přišel na konzulát, aby si vyřídil dokumenty k novému sňatku. Od té doby ho nikdo neviděl. Jeho smrt Rijád přiznal, ale tvrdí, že Chášukdží přišel o život během potyčky. Konkrétní důkazy ale zatím nebyly předloženy.

Chášukdžího měl zavraždit saúdský generál Máhir Abdalazíz Mutrib a následně poslat do Rijádu jeho odřezané prsty jako důkaz splnění úkolu. Před vraždou měl být žurnalista surově mučen. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Pracovníci saúdské ambasády údajně na dvoře pálili dokumenty

Video: AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků