Hlavní obsah
 

Rakety KLDR hrozí americkým základnám. USA v Jižní Koreji rozmisťují štít

Den poté, co Severní Korea odpálila čtyři balistické rakety, začaly Spojené státy na jihokorejském území rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD. Severokorejská média mezitím oznámila, že cílem vypálení balistických raket byl test případného zasažení amerických základen v Japonsku. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura AP.

 
Rakety KLDR hrozí americkým základnám. USA v Jižní Koreji rozmisťují štít

Situaci kolem KLDR bude podle agentury AFP ve středu řešit na svém zasedání Rada bezpečnosti OSN.

O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestují Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy.

Podle informací agentury Jonhap začaly práce na instalaci amerického protiraketového štítu už v pondělí a některé součásti byly na leteckou základnu poblíž Soulu letecky přepraveny přímo ze Spojených států.

Soul a Washington počítají s tím, že systém THAAD by měl být plně funkční do konce letošního roku. V úterý začal Washington na jih Korejského poloostrova přesouvat mimo jiné odpalovače raket.

Vůdce Kim Čong-un mezi severokorejskými vojáky

Foto: KCNA, Reuters

„Pokračující provokace ze strany Severní Koreje, včetně včerejšího (pondělního) odpálení několika raket, jen potvrzuje prozíravost loňského rozhodnutí umístit v Jižní Koreji THAAD,” uvedl admirál Harry Harris, velitel americké Tichomořské flotily.

Rozmisťovat začaly USA v Jižní Koreji části štítu pouhý den poté, co KLDR odpálila čtyři balistické střely. Komunistická vláda tak reagovala na společná cvičení, které Jižní Korea a Spojené státy zahájily minulý týden. Incident odsoudily jak místní regionální mocnosti Čína, Japonsko a Jižní Korea, tak USA a západní státy, jako jsou Británie a Francie.

Rozmístění části štítu se řada Jihokorejců obává. Mají strach, že se odpalovací zařízení protiraketových střel stane prvořadým cílem. A mohou tak místní obyvatele v konečném důsledku spíše ohrozit.

Cílem jsou „imperialistické síly agresora”  

Severokorejská státní média uvedla, že cílem testu raket bylo v případě nutnosti zasáhnout základny „imperialistických sil agresora USA” v Japonsku. Na japonských ostrovech v současnosti působí kolem 54 tisíc amerických vojáků. Všechny rakety dopadly ve skutečnosti do moře, tři z nich ale do výlučné ekonomické zóny Japonska.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Severní Korea v pondělí odpálila čtyři balistické střely

Video: Reuters

Odpálení čtyř raket podle severokorejské státní agentury KCNA osobně nařídil a na místě pozoroval Kim Čong-un. Vůdce KLDR zároveň varoval, že situace na Korejském poloostrově je natolik vážná, že „může kdykoli vypuknout válka”.

Terminal High Altitude Area Defense System (THAAD)

  • THAAD byl vyvinut k likvidaci nepřátelských balistických střel krátkého a středního doletu.
  • Využívá kinetickou energii, to znamená, že střelu likviduje nárazem, nepotřebuje žádnou trhavinu.
  • Operační rádius je 200 kilometrů, výšková dostupnost 150 kilometrů.
  • Jeden systém může disponovat až osmi raketami.  

 

Jihokorejská armáda sdělila, že střely doletěly přibližně 1000 kilometrů daleko a dosáhly výšky kolem 260 kilometrů. Podle jihokorejské armády se s největší pravděpodobností nejednalo o mezikontinentální střely schopné doletět na severoamerickou pevninu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků