Hlavní obsah

Ptačí chřipka zmutovala, opět se šíří

Ptačí chřipka se vrací a opět se šíří, protože se objevila nová mutace, která vzdoruje vakcíně. Upozornila na to Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Tažní ptáci ji zanesli zpět do zemí, kde už byla vymýcena. Zmutovaný kmen se šíří v Číně a ve Vietnamu. FAO vyzvala ke zvýšení bdělosti, aby se podchytil každý výskyt nákazy, neboť dopad na lidi nelze předvídat.

Ptačí chřipka zmutovala, opět se šíří

Virus H5N1 byl vymýcen ve většině z 63 zemí, kde jeho nákaza v roce 2006 kulminovala, ale zůstává endemický v Bangladéši, Číně, Egyptě, Indii, Indonésii a Vietnamu. Na většině území severního a středního Vietnamu se rozšířil jeho nový kmen.

Od roku 2008 je registrován postupný nárůst případů infekce. Podle šéfa oddělení infekčních nemocí FAO Juana Lubrotha by se virus ptačí chřipky mohl znovu začít rozmáhat "na podzim a v zimě, kdy ho lidé nečekaně najdou na svých dvorcích".

Podle FAO virus ohrožuje už i Thajsko, Malajsii a Kambodžu a mohl by napadnout také Japonsko a Korejský poloostrov, kde byly od prosince 2008, kdy se objevil znovu v Jižní Koreji, vybity statisíce kuřat a kachen.

Migrace ptáků v posledních dvou letech zanesla virus H5N1 také do zemí, kde se již několik roků nevyskytoval. Jedná se o Izrael a palestinská území, Bulharsko, Rumunsko, Nepál a Mongolsko.

"Divocí ptáci možná virus přinesli, ale rozšířili ho lidé zabývající se chovem drůbeže," řekl Lubroth.

V Kambodži zemřelo letos na ptačí chřipku osm lidí, poslední obětí bylo v polovině srpna šestileté dítě. Celkem si virus ptačí chřipky vyžádal od roku 2003 životy 331 lidí z 565 nakažených. Bylo kvůli němu vybito 400 miliónů kusů drůbeže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků