Hlavní obsah
 

Prezidentem Venezuely se prohlásil šéf parlamentu. Už ho uznal Trump

Ulice venezuelské metropole Caracasu a dalších měst zaplavily ve středu desetitisíce lidí, protestují proti prezidentovi Nicolási Madurovi. K masovým protestům po celé zemi vyzval šéf parlamentu Juan Guaidó, který se ve středu prohlásil za úřadujícího prezidenta. Má podporu USA, prezident Donald Trump ho uznal úřadujícím prezidentem a ke stejnému kroku vyzval i další západní země. Maduro v reakci na to nařídil všem americkým diplomatům do 72 hodin opustit zemi.

 
Prezidentem Venezuely se prohlásil šéf parlamentu. Už ho uznal Trump

„Dnes oficiálně uznávám předsedu venezuelského Národního shromáždění úřadujícím prezidentem Venezuely,” oznámil Trump. Uvedl také, že USA budou „považovat nelegitimní Madurův režim přímo odpovědný za jakékoli ohrožení bezpečnosti venezuelského lidu”.

Do ulic vyšly desítky tisíc Venezualanů, demonstrují proti prezidentovi Madurovi.

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Juan Guaidó se prohlásil úřadujícím prezidentem Venezuely.

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Guaidó podle agentury AP zvedl pravou ruku jako při složení přísahy a řekl, že „přebírá odpovědnost za výkonnou moc státu”.  Akt vykonal v den výročí svržení diktatury generála Marcose Péreze v roce 1958.

Juan Guaidó se ve středu prohlásil prezidentem Venezuely.

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Maduro zahájil další funkční období 10. ledna, ale opozice i mnohé země regionu jeho legitimitu neuznávají. Národní shromáždění pod vedením Juana Guaidó označilo Madura za nelegitimního prezidenta, což znamená, že by podle ústavy měl šéf parlamentu převzít úřad hlavy státu.

Venezuelský prezident při inauguraci

Foto: Carlos Garcia Rawlins, Reuters

Maduro je u moci od března 2013 a od té doby se v zemi konala řada manifestací za demokratické volby a řada protestů proti porušování lidských práv a proti řízené hospodářské politice vlády, kvůli níž kolabuje ekonomika.

Policista zasahuje proti demonstrantům gumovými projektily

Foto: Stringer, Reuters

Demonstrace se v Caracasu a dalších městech - a to i v oblastech považovaných za bašty přívrženců vlády - se konaly už v úterý večer. Podle informací nevládních organizací a policie během nich zemřeli nejméně čtyři lidé, včetně šestnáctiletého hocha, který byl smrtelně zraněn střelnou zbraní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků