Hlavní obsah
Americký voják utíká před střelbou radikálů, která zasáhla základnu Michigan v afghánském údolí Péš. Foto: Tim Wimborne , Reuters

Při atentátu v Afghánistánu zahynul tucet lidí, o víkendu padlo devět vojáků NATO

Nejméně dvanáct obětí si vyžádal pondělní atentát v afghánském městě Herát. Dalších dvacet lidí bylo zraněno. Pondělní útok na dálku odpálenou náloží přišel po krvavém víkendu, během něhož zahynulo devět vojáků NATO působících v silách ISAF.

Americký voják utíká před střelbou radikálů, která zasáhla základnu Michigan v afghánském údolí Péš. Foto: Tim Wimborne , Reuters
Při atentátu v Afghánistánu zahynul tucet lidí, o víkendu padlo devět vojáků NATO

Terčem pondělního útoku byla kolona policejních vozidel. Mezi oběťmi jsou dva vysocí policejní představitelé a také žena s dítětem. I mezi zraněnými jsou jak policisté, tak civilisté. Policejní mluvčí Raúf Ahmedí sdělil, že nálož byla odpálena na dálku a další policista Esmatulláh Alizai dodal, že bomba ležela u silnice v popelnici.

Silný výbuch poškodil nejen několik policejních aut, ale také taxíky. Na místě výbuchu byly vidět i odmrštěné bicykly a motocykly stejně jako dětské botičky a ženské závoje.

Tragický víkend pro vojáky NATO

Přes víkend padlo v Afghánistánu devět vojáků NATO včetně šesti amerických. Na východě země padli tři Američané, kteří doprovázeli vojenskou kolonu. Tu zastavil výbuch nálože. Muži se pak museli bránit střelbě radikálů z Tálibánu. „Hlídka byla nejprve zasažena improvizovaným výbušným zařízením a pak napadena vzbouřenci s ručními zbraněmi,“ stojí v prohlášení sil ISAF

Další dva vojáky NATO zabil už v sobotu výbuch dvojice  nastražených náloží na jihu Afghánistánu. Ve stejné oblasti a ve stejný den zabil výbuch nálože tři americké vojáky Severně od Kábulu, v sobotu padl v přestřelce francouzský voják.

Útoky přišly po krvavém červenci, v němž padli 74 zahraniční vojáci včetně 43 amerických. Je to největší počet koaličních ztrát za měsíc od zahájení útoku na Afghánistán na konci roku 2001.

V Afghánistánu nyní působí sto tisíc zahraničních vojáků, dvě třetiny z nich jsou američtí. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků