Hlavní obsah
 

Po letech se dočkali. Korejce pustili přes hranici, aby se viděli s příbuznými

Poprvé od roku 2010 obnovily Severní a Jižní Korea program setkávání rodin, které před více než 60 lety rozdělila hranice. Na území komunistického severu tak mohlo ve čtvrtek vstoupit víc než sto dojatých Jihokorejců, kteří se do programu přihlásili.

 
Po letech se dočkali. Korejce pustili přes hranici, aby se viděli s příbuznými

„Pro lidi je těžké pochopit, jaké to je, když jste tak dlouho rozděleni. Ale toto je opravdový zázrak, jsem tak šťastný. Jediné, co mi v životě chybělo, byl můj bratr. Teď, když ho mohu vidět, tak bych vůbec nelitoval, kdybych měl zítra zemřít,“ řekl BBC téměř osmdesátiletý muž, který měl to štěstí, že byl vylosován a vyslán na cestu. Doplnil, že bratrovi veze teplé oblečení a sušenky s čokoládou.

Celkem do severokorejského letoviska na hoře Kumgang ve čtvrtek zamířilo 82 jihokorejských seniorů doprovázených 58 rodinnými příslušníky. Jeli autobusem. Jen zhruba desítka z nich, která je upoutána na vozík, cestovala sanitkami, uvedla agentura AFP. Na severokorejské straně je očekávalo na 180 lidí.

Podle BBC je to možná jejich poslední příležitost setkat se, téměř polovině z nich je přes 80 let.

Jihokorejec Park Jang-gon (vpravo) po shledání se svým bratrem Park Yang-suem žijícím na severu.

Foto: Korea Pool/News1 , Reuters

Severokorejec Kim Seok (vlevo) se setkal se svou starší sestrou, která žije v Jižní Koreji.

Foto: Yonhap, Reuters

Jihokorejci vezli rodinám v KLDR jako dary nejčastěji oblečení, potraviny a léky.

Setkání se uskutečnilo v odpoledních hodinách místního času a zakončeno mělo být společnou večeří. Jihokorejci byli před cestou na sever upozorněni, že s příbuznými nesmí za žádnou cenu mluvit o politice.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Odjezd Jihokorejců za příbuznými do Severní Koreje

Video: Reuters

Rozdělená země

Korejský poloostrov dělí hranice od konce druhé světové války. V 50. letech spolu obě Koreje vedly krvavou tříletou válku, do které významně zasáhly USA a Čína. Konflikt skončil jen příměřím a Korejský poloostrov tak ještě po víc než 60 letech zůstává jedním z nejžhavějších ohnisek napětí na světě.

Hranice je neprodyšně uzavřená a program setkávání je jedinou příležitostí pro tisíce rozdělených rodin, jak se po desítkách let alespoň nakrátko vidět. V Jižní Koreji je do programu přihlášeno zhruba 72 000 lidí.

Setkání sourozenců, kteří se neviděli desítky let.

Foto: Yonhap, Reuters

Obnovení programu je výrazem zlepšení vztahů mezi Korejemi, ačkoliv sever v uplynulých dnech varoval, že čtvrteční setkání zruší kvůli jihokorejsko-americkým armádním manévrům, které se pravidelně opakují  a znovu začnou v pondělí.

Související témata:

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků