Hlavní obsah
 

Personál čínského hotelu má strach z nákazy, o hosty se stará robot Arašídek

Lidem, kteří jsou kvůli epidemii nového koronaviru nuceni zůstávat v karanténě hotelového komplexu ve městě Chang-čou, rozvážejí jídlo roboti. Automatizovaný pokojový servis má zamezit, aby se mezi nedobrovolnými hosty hotelu a personálem šířila nákaza. Záběry z rozvážky zveřejnila agentura AP.

 
Personál čínského hotelu má strach z nákazy, o hosty se stará robot Arašídek

„Ahoj všichni. Roztomilý malý Arašíd vám právě servíruje jídlo. Vychutnejte si svůj pokrm. Pokud budete chtít cokoliv jiného, napište našemu personálu zprávu přes Wechat,“ provolává na záběrech agentury AP malý robot, zatímco projíždí hotelovou chodbou.

Osazenstvo hotelu městského výboru Komunistické strany Číny sestává z více než stovky lidí, kteří byli na palubě letu ze Singapuru do Chang-čou. Po přistání stroje začali dva cestující pociťovat zdravotní potíže a byli převezeni do nemocnice. 114 pasažérů původem z provincie Wu-chan, která je ohniskem současné epidemie, bylo následně izolováno v hotelu.

Pro potřeby karantény jsou od 27. ledna vyhrazena dvě patra z šestnácti. Roboti tu místo lidského personálu roznáší jídlo od čtvrtka.

Epidemie nového koronaviru patřícího do stejného kmenu jako původce onemocnění SARS propukla v prosinci minulého roku v čínské provincii Wu-chan. Od té doby se rozšířila do celé země a dalších částí světa včetně evropských zemí. Laboratorně potvrzených bylo v úterý 6 057 nakažených, 132 lidí nemoci dosud podlehlo a 110 pacientů se zotavilo.

Obavy ze současného šíření koronaviru zvyšuje dlouhá inkubační doba, která dosahuje až 14 dní. Během ní sice infikovaní necítí žádné potíže, ale mohou nakazit další lidi. Znepokojení vyvolává také fakt, že virus 2019-nCoV může rychle mutovat, což mu může usnadnit další šíření a přinést rezistenci vůči běžně používaným i speciálním a experimentálním antivirotikům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků