Hlavní obsah

Pchjongjang varoval prezidentku Jižní Koreje, přerušil horkou linku do Soulu

Severní Korea pokračovala ve středu ve výhrůžkách, varovala jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje, aby se vyvarovala pomluv a jednala zdrženlivě. Jedině tak se prý může vyhnout hrozivé katastrofě. Pchjongjang také přerušil horkou linku spojující velitelství armád obou zemí, uvedla BBC.

Pchjongjang varoval prezidentku Jižní Koreje, přerušil horkou linku do Soulu

Severní Korea vystupňovala své kroky vůči jižnímu sousedovi. Po vypovězení dohod o neútočení a Dohody o příměří, která ukončila boje v rámci Korejské války a po přerušení horké linky mezi hlavami obou států, ve středu přerušila i horkou linku mezi velitelstvími armád.

"Od této chvíle je veškerá komunikace mezi armádami Severu a Jihu přerušena," uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA s odvoláním na vysokého představitele severokorejské armády. "V této situaci, kdy může každým okamžikem vypuknout válka, není důvod toto spojení dále udržovat," dodala KCNA.

Kritika prezidentky 

„Měla by jednat zdrženlivě a s jasným vědomím, že nevhodný výraz může způsobit hrozivou katastrofu ve chvíli, kdy byly vztahy mezi Severem a Jihem stlačeny na úplné dno a hrozba všeobecné války na Korejském poloostrově roste,“ citovala státní severokorejská agentura KCNA z prohlášení. „Pokud dál půjde cestou konfrontace jako zrádce (bývalý prezident) I (Mjung-pak), který vzdoroval varováním KLDR, dočká se hrozného zmaru,“ stojí v textu.

Jihokorejští vojáci střeží demilitarizované pásmo.

Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Prezidentka v úterý řekla, že Sever může přežít, jen když „ukončí provokace i výhružky a když opustí své jaderné zbraně a rakety.“

Hovořila při příležitosti třetího výročí potopení korvety Čcheonan, která šla ke dnu 26. března. Zemřelo tehdy 46 námořníků. [celá zpráva]

Experti přicházejí na vytaženou záď potopené korejské lodi Čchonan.

Foto: Lee Jung-hoon, Reuters

Podle Soulu byla loď torpédována, Sever to popírá. [celá zpráva]

Pohotovost na hranici

Jedna jihokorejská jednotka pohraniční stráže vyhlásila v noci na středu pohotovost, když byl u hranic nalezen podezřelý objekt. Voják v severovýchodní provincii Gangwon na něj hodil granát ve 2:30 místního času (18:30 SEČ). Pohotovost byla odvolána v 9:20.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků