Hlavní obsah
Textilka v Severní Koreji Foto: Profimedia.cz

Patnáctihodinová otročina za dva tisíce. Kimovy textilky vyrábějí do celého světa

Čínské textilní firmy kvůli levnější pracovní síle stále častěji využívají továrny v Severní Koreji. Oděvy, které se tam vyrobí, pak nesou visačku „vyrobeno v Číně” a vyvážejí se do celého světa. Agentuře Reuters to řekli obchodníci a podnikatelé z čínského příhraničního města Tan-tung. Právě tímto místem prochází většina severokorejského obchodu.

Textilka v Severní Koreji Foto: Profimedia.cz
Patnáctihodinová otročina za dva tisíce. Kimovy textilky vyrábějí do celého světa

Využití KLDR při výrobě levných oděvů ukazuje, že pokud se podaří díky zpřísnění sankcí OSN uzavřít nějaké dveře, další se mohou otevřít. Sankce OSN zavedené kvůli raketovému a jadernému programu KLDR nezahrnují zákaz vývozu textilu.

„Bereme objednávky z celého světa,” říká jeden z korejsko-čínských podnikatelů, který si podobně jako další kvůli citlivosti problému nepřál být jmenován. Ve městě podle něj působí desítky oděvních agentů, kteří fungují jako prostředníci mezi čínskými dodavateli oděvů a kupci z USA, Evropy, Japonska, Jižní Koreje, Kanady a Ruska. Někdy koneční kupci ani nevědí, že jejich oděvy se vyrábějí v KLDR.

Textil byl loni druhou největší vývozní položkou Severní Koreje po uhlí a dalších nerostech. Podle údajů korejské agentury pro podporu obchodu a investic (KOTR) dosáhl vývoz textilu 752 miliónů USD (16,7 miliardy Kč). Celkový vývoz z KLDR se pak zvýšil o 4,6 procenta na 2,82 miliardy USD (62,6 miliardy Kč). Poslední sankce OSN, odsouhlasené tento měsíc, zcela zakázaly vývoz uhlí.

Ušetří se až 75 procent

Podle jednoho z čínských obchodníků, který žil v Pchjongjangu, mohou výrobci ušetřit až 75 procent, pokud nechají oděvy vyrobit v KLDR. Některé z továren jsou hned za čínskými hranicemi. Dokončené oblečení se často dodává z KLDR přímo do čínských přístavů, odkud se posílá do světa.

Severokorejští zaměstnanci mohou podle citovaného korejsko-čínského podnikatele vyrobit denně o 30 procent více oděvů než ti čínští. Nepracují jako Číňané pro peníze, mají jiný přístup. Věří, že pracují pro svou zemi, pro svého vůdce. A jsou také placeni výrazně méně než v jiných asijských zemích.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: Damir Sagolj/File, Reuters

V průmyslové zóně Kesong, která leží na hranici mezi Severní a Jižní Koreou, ale teď je zavřená, činil plat zaměstnanců v průměru kolem 160 dolarů (3600 Kč) měsíčně, minimum bylo 75 dolarů (1700 Kč) měsíčně. Průměrný plat v čínské továrně je 450 až 750 dolarů (10 tisíc až 17 tisíc Kč) měsíčně. Mzdy v Kesongu byly však mnohem vyšší než ve zbytku KLDR, protože zóna fungovala ve spolupráci s oběma zeměmi a mzdy vyjednával Soul.

Mzdy odvádějí státu

Čínské textilky kromě toho, že využívají závodů v KLDR také zaměstnávají tisíce levnějších severokorejských pracovníků v Číně. KLDR závisí na zahraničních zaměstnancích, kteří musejí odvádět velkou část svých mezd státu. Ten z toho podle OSN financuje svůj ambiciózní jaderný a raketový program.

Reportéři agentury Reuters navštívili jednu čínskou továrnu, která má 40 zaměstnanců z KLDR. Jejich měsíční mzda činí asi 2000 jüanů (6700 Kč), což je zhruba polovina průměru čínského zaměstnance. Mohou si nechat asi třetinu mzdy, zbytek se posílá vládnímu zprostředkovali. Obvyklá směna v závodě je od 07:30 do 22:00.

Sankce proti režimu

Světové společenství se snaží severokorejskému režimu ztížit mezinárodní obchod. Čínské ministerstvo obchodu vydalo v pondělí zákaz dovozu uhlí, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů z KLDR. Úředně tak zavádí nové sankce schválené Radou bezpečnosti OSN na začátku srpna.  [celá zpráva]

Tyto sankce původně navrhly Spojené státy. Podle odhadů může přijít KLDR o zhruba miliardu dolarů (22 miliardy korun).

Anketa
Věříte, že ekonomické sankce pomohou oslabit severokorejský režim?
Ano
16.8 %
Ne
83.2 %
Celkem hlasovalo 1629 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků