Hlavní obsah
Uprchlíci z údolí Svát Foto: Faisal Mahmood , Reuters

Pákistán bombarduje Tálibán v údolí Svát, hrozí humanitární krize

Pákistánské letectvo v pátek podniklo nálety na údolí Svát, které ovládá radikální hnutí. Do akce nasadilo bombardéry i bitevní vrtulníky. Vypršelo tak letošní příměří s radikálním hnutím Tálibán, který po dvou letech bojů údolí ovládl. Z údolí uteklo kvůli hrozbě útoků několik set tisíc obyvatel.

Uprchlíci z údolí Svát Foto: Faisal Mahmood , Reuters
Pákistán bombarduje Tálibán v údolí Svát, hrozí humanitární krize

Útok se čekal, pákistánská vláda už tento týden vyzvala obyvatele údolí, aby je opustili. Zrušila kvůli tomu i dříve vyhlášený zákaz vycházení. [celá zpráva]

Na útok se ale připravil i Tálibán, který ještě ve čtvrtek všude zakopával miny, stavěl barikády a zátarasy a klad nálože odpalované na dálku.

Nejtěžší boje probíhají v hlavním městě oblasti Mingora. Armáda uvedla, že klíčové budovy ovládají bojovníci Tálibánu. Právě boj o město vyvolává obavy z tragédie. Podle právníka Šaukata Salíma z města sice odešlo na 200 000 obyvatel, většina narychlo, jen s nejnutnějšími věcmi, ale dalších 500 000 jich tam zůstává. BBC řekl, že ve městě jsou omezené dodávky elektrického proudu a není tam voda. Ceny potravin dosáhly astronomické výše. Obvinil armádu i Tálibán, že střílejí do lidí, kteří oblast opouštějí.

Pákistánci odjíždějí z Mingory.

Foto: Faisal Mahmood , Reuters

Podle čtvrteční zprávy CNN z údolí Svát uteklo po výzvách k opuštění oblasti možná až půl miliónu lidí. Mezinárodní výbor červeného kříže eviduje 120 000 lidí v uprchlických táborech a varuje před humanitární krizí. Do oblasti nemá přístup a nemůže tudíž zajistit dodávky pro lidi, kteří museli opustit své domovy nebo je jinak postihly boje.

Granát zabil syna klerika, který domluvil příměří

Počet obětí není vzhledem k chaotické situaci znám. Bombardování ale zabilo syna klerika Sufího Mohammeda, který domluvil na začátku roku příměří výměnou ze možnost zavést v oblasti právo šaría.

Tálibové se zbraněmi se přesouvají do oblasti bojů v okrese Buner.

Foto: Faisal Mahmood , Reuters

Syn Sufího Mohammaed zahynul, když na dům v Dolním Diru, kde žijí, dopadl minometný granát. V této oblasti tálibové zaútočili na kasárna milicí a obsadili je. Panují obavy, že to ještě vyhrotí sitauci.

Dál se bojuje i v okrese Buner, který Tálibán ovládl minulý týdne a přiblížil se tak na sto kilometrů k hlavnímu mstu Islámábádu.

Armádě se naopak podařilo dobýt smaragdové doly v údolí, které Tálibán znovu otevřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků