Hlavní obsah
Americký prezident Joe Biden Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Okolí se bálo Bidenovi říct, že se mýlí

Okolí amerického prezidenta Joea Bidena se „příliš bálo“ ptát se ho na klíčová rozhodnutí učiněná v období před stažením USA z Afghánistánu. Listu The Daily Telegraph (DT) to sdělily zdroje blízké administrativě.

Americký prezident Joe Biden Foto: Evelyn Hockstein, Reuters
Okolí se bálo Bidenovi říct, že se mýlí

Biden, který čelí největší krizi svého prezidentství, trval na stažení vojáků před výročím útoků z 11. září a přehlížel varování, že armádě nezbude dost času na to, aby z Afghánistánu dostala americké občany a spojence.

„Z rozhovorů s lidmi blízkými administrativě se podařilo sestavit obraz tvrdohlavého a defenzivního prezidenta, který se stále ohání svým zahraničněpolitickým umem, a personálu, který se příliš bojí mu klást otázky,“ napsal DT.

„Lidé se prostě příliš bojí říct Bidenovi a Jakeu Sullivanovi (jeho poradci pro národní bezpečnost – pozn. Práva), že se mýlí. Jedna věc je potírat úniky informací, na což se Biden upnul, druhá věc je dopustit takovou chybu,“ upozornil zdroj.

Bagrám neprošel

„Tento Bílý dům je velmi disciplinovaný, zejména pokud jde o úniky informací a podobně. Ale odvrácenou stranou disciplíny je, že pokud řídíte věci autokraticky a nezprostředkováváte si žádný vnitřní nesouhlas, uváznete ve slepé uličce,“ míní vysoce postavený pracovník Pentagonu, který nechyběl na klíčových poradách.

Jiní řekli DT, že na prezidenta neúspěšně naléhali, aby nechal otevřenou leteckou základnu Bagrám, která má více přistávacích drah než mezinárodní letiště Hamída Karzáího v Kábulu a dlouho byla tepajícím srdcem amerických operací v Afghánistánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků