Hlavní obsah
Radovan Krejčíř u soudu v Palm Ridge v Johannesburgu. Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Obvinění z křivé výpovědi vrhá stín na Krejčířovu kauzu, píší v JAR

V Jihoafrické republice se objevilo tvrzení, podle kterého tamní úřady kvůli údajné křivé výpovědi vyšetřovaly jednoho z kriminalistů zabývajících se uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Informoval o tom v neděli server iol.co.za. Policejní zdroje však tvrdí, že únik této informace je jedním z pokusů, kterým se lidé placení údajně Krejčířem snaží zdiskreditovat policisty zapojené do vyšetřování.

Radovan Krejčíř u soudu v Palm Ridge v Johannesburgu. Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters
Obvinění z křivé výpovědi vrhá stín na Krejčířovu kauzu, píší v JAR

Nepodložené tvrzení se podle serveru točí kolem plukovníka Nkosany "zabijáka" Ximby. V roce 1999 se údajně dopustil trestného činu v souvislosti s nedbalou jízdou. Nadřízeným ale podle spolehlivých informací listu Sunday Independent řekl, že takový záznam v rejstříku nemá. Když se pak ucházel o místo u kriminálky, uvedl, že nebyl nikdy shledán vinným z trestného činu.

K policii v lokalitě Kempton Park v provincii Gauteng se ale prý loni dostalo obvinění z křivé výpovědi. Detektivové je údajně vyšetřovali od ledna tohoto roku.

Policejní mluvčí Solomon Makgale však tento týden řekl, že vyšetřování v tomto případu bylo ukončeno a obvinění bylo označeno za falešné. Proti komu bylo vzneseno, nesdělil. Je ale podle něj jasné, že k těmto pokusům došlo proto, aby někdo vyšetřovatele odvedl od jejich práce, napsal web.

Krejčířova obhajoba tvrzení zřejmě použije

Krejčíř spolu se třemi Jihoafričany čelí v JAR obvinění z pokusu o vraždu a z únosu. Jihoafrický soud českého podnikatele v polovině prosince odmítl propustit na kauci. Česká justice Krejčíře v minulosti pravomocně odsoudila k 10,5 roku vězení za daňový únik.

Zdroje Sunday Independent tvrdí, že obhajoba v procesu s Krejčířem pravděpodobně použije Ximbovu minulost. Podle iol.co může mít bitva kolem "zabijáka" Ximby za výsledek kolaps sporu, který africký stát vede proti kontroverznímu českému podnikateli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků