Hlavní obsah
 

Obušky a zatýkání. Policie zakročila proti bouřícím se dělníkům v Istanbulu

Zneužívání zaměstnanců, nebezpečné pracovní podmínky, zpožděné platy, příšerné ubytování. To byly důvody, proč dělníci pracující na stavbě nového letiště v Istanbulu v neděli demonstrovali. Policie proti účastníkům protestu tvrdě zakročila, neváhala použít ani obušky. Přes 500 jich zadržela, napsal list Kronen Zeitung.

 
Obušky a zatýkání. Policie zakročila proti bouřícím se dělníkům v Istanbulu

Letiště je prestižním projektem prezidenta Recepce Tayyipa Erdogana, terminál číslo jedna má být otevřen 29. října na Den republiky, kdy si země připomíná založení samostatného Turecka.

„Zadrženo bylo celkem 534 stavebních dělníků a čtyři odboroví předáci. Během neděle bylo propouštěno 160 lidí, zbytek je stále ve vazbě. Nikdo z nich nemá možnost spojit se s práníky,“ řekl odborový předák Özgür Karabulut.

Turecká policie zasahuje u parlamentu proti demonstrantům, kteří odmítli desekularizaci země

Foto: Reuters

Ministerstvo dopravy potvrdilo, že na stavbě Istanbul New Airport zahynulo nejméně 27 lidí. Stavební dělníci ale tvrdí, že počty obětí jsou podstatně vyšší, mluví se o několika stovkách mrtvých. Není podle nich dne, aby se nestala na staveništi nějaká nehoda.

Na stavbě pracuje 35 tisíc lidí, včetně tří tisíc inženýrů a administrativních pracovníků. Letiště má být podle turecké vlády největší na světě. V počáteční fázi se očekává, že odbaví kolem 90 miliónů cestujících, jejich počet se však ve střednědobém horizontu má zvýšit na 150 miliónů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků