Hlavní obsah

Obama chce znovu vyměnit vrchního velitele v Afghánistánu

Velitel amerických i mezinárodních sil v Afghánistánu generál David Petraeus do konce roku svůj post opustí. Ve středu to napsal britský deník The Times.

Obama chce znovu vyměnit vrchního velitele v Afghánistánu

Prezident USA Barack Obama plánuje Petraeuse, jmenovaného teprve před osmi měsíci, vyměnit v rámci širší reorganizace amerického velení v Afghánistánu, tvrdí list.

„Generál Petraeus vykonává brilantní práci, ale pracuje prakticky nepřetržitě od (útoků z) 11. září 2001 a nemůže to tak být pořád. Je to náročná práce a on musí být v nějakou dobu vyměněn,“ řekl k tomu mluvčí Pentagonu Geoff Morrell s tím, že Obama s ministrem obrany Robertem Gates už na to myslí.

Podle The Times se v rámci reorganizace plánuje i odchod nynějšího velvyslance v Kábulu Karla Eikenberryho a čtyř dalších předních diplomatů.

Petraeus byl na post velitele v Afghánistánu jmenován loni v červnu poté, co musel Obama zbavit velení generála Stanleyho McChrystala, jenž si před reportérem magazín The Rolling Stone "pouštěl pusu na špacír". Petraeus dříve působil jako vrchní velitel amerických sil v Iráku a na Blízkém východě a ve střední Asii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků