Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Nový přístroj pro korektní jazyk přehluší nevhodnou mluvu sirénou

Vynález pro ty, co to s korektností a nezávadností vyjadřování myslí skutečně vážně, představili tento týden na veletrhu Design Week v Dubaji. Zařízení velikostí a vzhledem připomínající stolní lampu naslouchá konverzaci a nevhodnou mluvu zarazí sirénou. Uplatnění může najít na univerzitách nebo v rodinách. Nejedná se o vtip. Zařízení už testují v ostrém provozu, píše deník The Daily Mail.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Nový přístroj pro korektní jazyk přehluší nevhodnou mluvu sirénou

Cílem bylo vyjádřit politickou korektnost produktem. (Zařízení) The Themis je určeno k moderování diskuzí v učebnách a posluchárnách univerzit, uvádějí výrobci s tím, že doufají, že by jejich dílo mohlo přispět k lepší sebekritice diskutujících.

Kromě zakázaných slov by měla Themis umět rozpoznat i nevhodné vtipy, zejména ty rasistické.

„Prostřednictvím systému na porozumění řeči jsme byli schopni naprogramovat Themis na detekci urážlivých výroků, rasistických urážek nebo vtipů,“ řekla deníku The Telegraph autorka nápadu Zinah Issaová.

„Navýsost nepříjemný zvuk poplachu trvá asi dvě minuty. Po nich se Themis vypne a umožní otevřenou diskuzi plnou porozumění, během které se zúčastnění mohou pobavit o tom, co poplach spustilo,” dodala Issaová.

Jméno Themis zařízení nenese náhodou. Ve starověkém Řecku se tak jmenovala bohyně spravedlnosti.

Zařízení bylo sice představeno v rámci Design bloku v Dubaji při prezentaci Global Grad Show studentů z Afriky a Blízkého východu, Daily Mail však píše, že už ho skutečně testují na univerzitách a užití by mohlo nalézt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků