Hlavní obsah
Vítězný návrh případné podoby nové vlajky Nového Zélandu Foto: www.govt.nz

Novozélanďané vybrali možnou podobu nové vlajky

Novozélanďané vybrali v pátečním referendu novou možnou podobu státní vlajky. V březnu pak budou v dalším referendu hlasovat, zda si země ponechá stávající vlajku, na které je britský Union Jack, nebo zvolenou novou se symbolem kapradiny a Jižního kříže.

Vítězný návrh případné podoby nové vlajky Nového Zélandu Foto: www.govt.nz
Novozélanďané vybrali možnou podobu nové vlajky

Zveřejněné výsledky volby jsou předběžné, definitivní budou zveřejněny příští týden. Vybrán byl návrh Kyla Lockwooda s bílým symbolem kapradiny dělícím vlajku diagonálně. Horní pole je černé, spodní modré a v něm je Jižní kříž. Tato verze získala 50,33 procenta hlasů. Druhá skončila obdobná varianta, kdy ale nad listem bylo červené pole.

Právě tento návrh dostal nejvíc hlasů v první volbě, jenomže vítězný návrh si vybralo více lidí jako druhou nebo třetí volbu v případě, že by jimi preferovaný návrh neuspěl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hlasů bylo odevzdáno 1 527 042, neplatných bylo 2 476. Referenda se zúčastnilo 48,16 procenta oprávněných voličů.

Postupně vypadly návrh zvaný červený vrchol, černobílá vlajka s maorskou spirálou koru a černobílá vlajka, na které byl jen list kapradiny Cyathea dealbata.

Další návrhy, pro něž mohli lidé hlasovat.

Foto: www.gowt.nz

Premiér John Key podporoval návrh vlajky, kde by byla jen kapradina. „Je to symbol, který se užívá v souvislosti s našimi nejúspěšnějšími sportovními týmy. Má mezinárodní uznání a prestiž. Domnívám se, že je součástí moderního pohledu na Nový Zéland,” prohlásil před rokem. Nakonec ale podpořil vítězný návrh. Zmínil, že neúspěch černého návrhu má více co dělat s módou než s Islámským státem, který používá černou vlajku s bílým arabským textem.

Důvodem změny vlajky je to, že ta stávající jasně poukazuje na vazbu Nového Zélandu na Velkou Británii, jíž byl podřízen. Čtvrtinu stávající vlajky zabírá Union Jack, v modrém poli je pak Jižní kříž.

Stávající vlajka Nového Zélandu

Foto: Profimedia.cz

Nový Zéland by měl rád novou vlajku do roku 2040, kdy uplyne dvě stě let od smlouvy z Waitangi, která ustavila britského guvernéra v zemi a současně uznala právo Maorů na vlastnictví země. Ti současně získali status britských poddaných. Právě tato smlouva se považuje za základ moderního Nového Zélandu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků