Hlavní obsah
Německý ministr pro rozvoj Dirk Niebel Foto: Profimedia.cz

Německo zastavilo příspěvky do fondu na boj s AIDS

Německo pozastavilo svůj roční příspěvek více než 200 miliónů eur (4,8 miliardy korun) do Světového fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, oznámila stanice BBC. Berlín chce nejprve vyšetření nařčení z korupce v některých zemích.

Německý ministr pro rozvoj Dirk Niebel Foto: Profimedia.cz
Německo zastavilo příspěvky do fondu na boj s AIDS

Německo je třetí největší dárce do fondu při OSN, který se snaží zakročit proti třem nejsmrtelnějším nemocem na světě. Fond založený v roce 2002 ročně nakládá s více než 20 miliardami dolarů (přes 350 miliard korun) na realizaci více než 600 programů ve 150 zemích světa.

Agentura AP ale nedávno informovala o údajném rozkrádání fondů, z nichž zmizely možná až miliardy dolarů. AP poukázala na 34 miliónů, které se ztratily díky podvodnému či nedůslednému účetnictví.

Představitelé fondu připustili, že v některých zemích se potýkají s korupcí, ale odmítli, že v takové míře.

Německo žádá důkladné vyšetřování. „Nařčení o korupci a podlomení důvěry beru velmi  vážně a očekávám, že se fond od nich velmi rychle očistí. Zastavil jsem další platby do doby, než to bude plně objasněno,“ řekl německý ministr pro rozvoj Dirk Niebel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků