Hlavní obsah
Pacient v karanténě v nemocnici v čínském Wu-chanu. Foto: Xiong Qi, ČTK/AP

Nákaze novým koronavirem podlehlo 80 lidí

Na nákazu novým koronavirem 2019-nCoV v Číně zemřelo už 80 lidí, potvrzených případů nákazy je 2744, uvedla v pondělí agentura AFP s odvoláním na prohlášení čínské národní zdravotnické komise. Úřady v provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu virus pochází, nedlouho předtím informovaly o 76 obětech a 1423 registrovaných případech.

Pacient v karanténě v nemocnici v čínském Wu-chanu. Foto: Xiong Qi, ČTK/AP
Nákaze novým koronavirem podlehlo 80 lidí

Zdravotnická komise ráno oznámila, že za posledních 24 hodin je potvrzeno 769 nových případů nákazy.

Více než 30 tisíc lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila pět případů nákazy v Hongkongu a dva případy v Macau. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.

Schopnost šíření tohoto viru, který je infekční i v inkubační době, podle čínské národní zdravotnické komise začíná narůstat.

Nová preventivní opatření

V rámci preventivních opatření začal v Číně od neděle až do odvolání platit zákaz prodeje volně žijících zvířat, jež jsou zřejmě původcem koronaviru. První případy jsou spojeny s tržištěm ve Wu-chanu. Předpokládá se, že se lidé nakazili od hadů, které tam prodávají.

Čínské úřady přijaly i další opatření, v provincii Chu-pej zastavily autobusovou dopravy na linkách mezi městy i mezi provinciemi. Starosta Wu-chanu, odkud se epidemie rozšířila, konstatoval, že očekává okolo tisícovky dalších nakažených. Ve městě se urychleně budují dvě nemocnice s kapacitou 1000 a 1300 lůžek. První z nich má být hotová 3. února, druhá za tři týdny. Guvernér provincie Chu-pej uvedl, že hlavním problémem je nedostatek zdravotnických zásob.

Čínské úřady oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního nového roku, které začaly v sobotu. Chtějí tak odradit tamní obyvatele od cestování a přispět k zastavení šíření viru. Konec novoročních svátků má být posunut z pátku na neděli, aby „se účinně snížil počet hromadných shromáždění“ a „zastavilo se šíření epidemie“, uvedl Peking ve svém prohlášení.

Stálý výbor politbyra, nejmocnější orgán v zemi, v sobotu zřídil speciální tým na boj proti šíření epidemie. Výbor nařídil úřadům všech úrovní, aby Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, zajistily zásobování. Čínský prezident Si Ťin-pching, který výboru předsedal, označil situaci za „vážnou“.

Evakuace cizinců

Americký konzulát ve Wu-chanu má v plánu v úterý evakuovat své zaměstnance a některé další americké občany na palubě charterového letounu.

Podobné opatření má v plánu Japonsko a rovněž i francouzská vláda již oznámila, že odveze z Wu-chanu stovky svých občanů. Francouzi, kteří budou chtít oblast opustit, mohou využít přímého letu v polovině týdne, poté budou 14 dní v karanténě, uvedla francouzská ministryně zdravotnictví.

V Číně jsou v izolovaném Wu-chanu tři Češi, dva z Wu-chanu chtějí domů. Zřejmě by měli letět s Francouzi.

Ve Vietnamu byl s podezřením na nákazu hospitalizován Čech. Infekce se u něj zatím nepotvrdila, uvedla mluvčí českého ministerstva zdravotnictví.

Mongolsko od pondělí až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení, aby zabránilo šíření smrtícího koronaviru. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků